Son dönemde kripto paranın popülaritesinin artmasıyla kripto paraların dolandırıcılıkta ve illegal olaylarda kullanım oranı da arttı. Buna karşılık FBI kripto para dolandırıcılıklarında denetimi arttırıyor.

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), kripto para birimleri ile ilgili suçları araştırmak için yeni bir ekip kurduklarını açıkladı. FBI konuya ilişkin yaptığı açıklamasında; Dijital varlıkların ve dağıtılmış defter teknolojilerinin hızlı benimsenmesi ile birlikte siber saldırılarda ve kripto paraların yasa dışı kullanımlarında artış gözlemlediklerini belirtti. 

Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibi (NCET) ABD Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco; NCET’in kripto paraları içeren davaları araştırmak ve kovuşturmak için kripto para içeren hangi tür suçların daha fazla kaynağa ihtiyaç duyabileceğini değerlendireceğini söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı konuya ilişkin açıklamasında; Ulusal Kripto Para Birimi Uygulama Ekibinin ilk direktörü olarak deneyimli savcı Eun Young Choi’nin atandığı duyuruldu.

Choi, yeni görevi hakkında şu ifadeleri kullandı;

“NCET, dijital varlıkları çevreleyen teknoloji büyüdükçe ve geliştikçe, departmanın da her türden suçlu tarafından yasadışı kötüye kullanımla mücadele çabalarını hızlandırmasını ve genişletmesini sağlamada çok önemli bir rol oynayacak. NCET’in inanılmaz ve yetenekli avukat ekibine liderlik edeceğim ve departman için bu önemli öncelik üzerinde çalışmaya başlayacağım için heyecanlıyım. Başsavcı Yardımcısına ve Adalet bakanlığı Ceza Dairesine bu fırsat için teşekkür etmek istiyorum.”

Başsavcı Yardımcısı Kenneth A.Polite Jr ise NCET’in, blockchain teknolojisini ve kripto paraları içeren suçlar ile mücadeleye odaklanacağını belirterek şunları ekledi; “Eun Young Choi’nin siber ve kripto para konularında başarılı bir lider olarak hizmetine devam edeceği ve departmanın bu alandaki çabalarına öncülük edeceği için memnunum.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish