2021 sonundaki 69 bin dolar seviyesinden son 6 ay içinde 17600 seviyelerine kadar düşen Bitcoin, yatırımcısını son 6 ayda pek mutlu etmedi.  Aynı dönemde Avax gibi çokça popüler bazı altcoinler dolar bazında yüzde 90’a yakın değer kaybetti. Kriptrade CEO’su Savaş Divanlıoğlu son dönemdeki düşüşe rağmen Bitcoindeki yatırımcı sayısının arttığına dikkat çekerek, Türkiye’de ve dünyada kripto para piyasasının son durumunu anlattı.

Son 6 aydaki düşüşe rağmen yatırımcı sayısı artıyor

Kripto para piyasalarındaki genel düşüşe rağmen yatırımcıların bu sektöre olan ilgisi her geçen gün artıyor. Coinmarketcap verilerine göre, son dönemde 24 saatte TRY cinsi yapılan işlem hacmi yaklaşık 600-650 milyon USD seyrediyor. Özellikle de enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi sonucu döviz kurlarındaki hareketlilik sonrası yatırımcıların ilgisi, kripto piyasasındaki genel düşüşe rağmen gün geçtikçe artıyor.

Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişi kripto para sahibi olabilir

Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin kripto para sahibi olduğu tahmin ediliyor. Chainalysis raporuna göre, küresel bazda kripto benimsenme oranı 2021 yılında 880% oranında artmış durumda. 2019 yılına göre ise bu oran yaklaşık 23 kat seviyesinde yükselmiş. Dünyada kriptoya en çok ilgi gösteren ülkeler sıralamasında Nijerya, Tayland ve Filipinler gibi ülkeler yer alıyor. Bu ülkeleri sırasıyla Vietnam, Türkiye, Arjantin, Güney Afrika, İsviçre, Kenya ve Malezya izliyor.

Bazı firmalar kripto para ile ödeme almaya başladı

Kripto paranın günlük hayatın içinde kullanımı konusu için yasal düzenlemeler gerektiğinden bahseden Divanlıoğlu, “Günlük kullanım için birçok altyapı çalışması olsa da yasal düzenleme en önemli unsur olarak göze çarpıyor. Düzenleme ile desteklenen kripto paraların günlük kullanımının yaygınlaşmasının hızlı bir şekilde olması beklenirken, tersi durumda ise oldukça zor.” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Gucci gibi firmalar, ödeme aracı olarak Bitcoin ve belli başlı kripto paraları kabul etmeye başladıklarını açıkladı. Metaverse dünyasında ise birçok marka ve hatta bankanın ofis açtığı ve ürünlerini pazarladıkları yakın zamanda açıklandı.

Yasal süreçle yatırımcıların korunması sağlanacak

Regülasyon sürecinin tamamlanarak yatırımcıların korunması gerektiğini aktaran Savaş Divanlıoğlu, “Kripto paranın gidişatına yön verecek konu yasal düzenlemeler. Regülasyon süreci halen işliyor ve yasalaşmasının ise yakın zamanda hayata geçmesi bekleniyor. İnovasyonu destekleyen regülasyonlar hayata geçtikten sonra birçok şirketin ve bankanın da bu sürece dahil olması çok kısa zaman içinde olacaktır. Bankacılık sistemi, sektör için kritik öneme sahip çünkü bankaların dahil olması, tüm ekonomik aktörlerin de kripto dünyasına az ya da çok dahil olmasının önünü açacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish