Orta Amerika ülkesi Panama’da kripto paraların regüle edilmesi için çeşitli adımlar atılıyor. Ülke meclisinde dün (22.02.2022) iki kripto para tasarısı için görüşmeler başlatıldı.

Vergi cenneti olarak da bilinen Panama’da kripto para odaklı yasalar hakkında resmi görüşmeler başladı. Ülkenin Ulusal Meclisinin bir parçası olan Panama Ticaret ve Ekonomi Komisyonu üyeleri, toplantıda iki kripto para yasasını gündemlerine aldılar. Yasa tasarılarını sunan milletvekillerine diğer milletvekillerden konuya ilişkin sorular yöneltildi.

Kripto para yasa tasarılarından ilki, Ağustos ayında milletvekili Cenobia Vargas tarafından sunulmuştu. Bu tasarıda Bitcoin, Ethereum, Tether, Elrond ve adı çok duyulmamış olan tartışmalı bir token konumundaki 7UT adlı bir token’ın regüle edilmesi öneriliyordu. Vargas’ın bu tasarısındaki kripto paralar haricinde NFT ve blok zincir teknolojisine ait düzenlemeler de bulunuyor.

Bir diğer milletvekili Gabriel Silva tarafından sunulan yasa tasarısında ise; ülkenin dijital ekonomiye geçişi, kripto varlıkları ve internet teknolojisinin geliştirilmesini gerektiren düzenlemeleri içeriyor.

Bu toplantılardaki kripto para yasa tasarıları önem taşısa da, tasarıların resmen kanunlaşması için birkaç önemli adım daha atılması gerekmektedir.

Eğer komite yasa tasarılarını bir sonraki aşamaya kabul ederse, tasarılar ikinci bir tartışma için Ulusal Meclis’e gidecek.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish