Chainalysis tarafından yayınlanan yeni bir raporda, kripto paraların gelişmekte olan ekonomilerde daha çok kullanıldığı dikkat çekti.

Kripto Paranın Benimsenmesi için Dünyanın Süper Ekonomik Güçleri Olmak Gerekmiyor!

Kripto paralar ve blockchain alanında dünyanın önde gelen araştırma kuruluşu Chainalysis’in yayınladığı son rapora göre, kripto para kullanımında ilk 10 ülkede sadece iki gelişmiş ekonominin olması dikkat çekti. Elde edilen bulgulara göre küresel çapta kripto paraların benimsenmesinde Çin dördüncü, ABD ise altıncı sırada yer alıyor.  Bitcoin’in merkezi finansa karşı, finansal mekanizmaları demokratikleştiren felsefesi göz önüne alındığında bulguların Bitcoin’in misyonu ile tutarlı olduğu görülmektedir.

Küresel Kripto Para Benimseme Endeksi, Chainalysis tarafından özellikle bireysel düzeyde kipto paraların benimsenmesinin daha iyi anlaşılması amacı ile geliştirilmiştir.

Chainalysis yayınladığı bir blog yazısında “kripto para birimlerinin, önemli bir yatırım aracı haline getiren ülkeleri ve günlük kullanıcılar tarafından benimsenme düzeyini göstermeyi amaçladığını açıklamıştır.

Kripto Parada Hangi Ülkeler Liderlik Ediyor?

Raporda analiz edilen 154 ülkeden Ukrayna, Rusya ve Venezuela‘nın kripto para edinme konusunda dünyaya öncülük ettiği tespit edildi. İlk 10’da Çin, Kenya, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Nijerya, Kolombiya ve Vietnam yer alıyor.

Küresel Kripto Para Benimseme Endeksi, 2020 Kaynak: Chainalysis

Ukrayna’nın lider konumda yer alması dikkat çekse de son zamanlarda ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlığın kripto paralar ve yenilikçi finansal çözümler için uygun ortamı yarattığı açıkça görülmektedir. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede merkezi finans mekanizmalarının aksak çalışması ve genel olarak teknolojiye meraklı nüfus yapısı kripto paraların benimsenmesi için uygun iklimin oluşmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Venezuela, Kolombiya ve Latin Amerika Kripto Kullanımında Lider

Küresel Kripto Para Benimseme Endeksi’nin verileri ile Bitcoin analiz sitesi olan Useful Tulips‘in kurucusu olan bağımsız araştırmacı Matt Ahlborg tarafından birkaç ay önce yayınlanan veriler benzerlik göstermektedir. Ahlborg, Afrika ve Latin Amerika’nın Bitcoin gibi kripto para birimlerine karşı giderek büyüyen bir ilgisi olduğunu yayınladığı veriler ile belirtti.

Jeopolitik konumu ve ekonomisi ile son yıllarda dünya ekonomileri arasında adeta bir vaka çalışması olarak ele alınan Venezula’da ise yaşanan ekonomik istikrarsızlıkla mücadele edebilmek içi halkın dijital paralara yöneldiği görülüyor.

Rapordaki veriler Venezuela halkının tasarruflarını korumak için enflasyon karşısında değer kaybeden ulusal para birimine karşı kripto paraları tercih ettiklerinin göstergesi niteliğindedir.

Kolombiya ise yasal düzenlemelere rağmen pek çok gelişmiş ekonominin önüne geçerek endekste 9. sırada yer alıyor.   

Kolombiya’daki hükümet yetkilileri, ülkeyi “Bitcoin Dostu” haline getirmek için aktif olarak çalışıyorlar. Ülkede bulunan Bitcoin ATM’leri ve fintech start up’larındaki artış yabancı girişimciler için Kolombiya’daki kripto dostu ikliminin göstergesi olarak görülüyor.

Leave a comment

tr_TRTurkish