Bitcoin (BTC) üretiminde kullanılan ASIC cihazlar üreten en büyük firmalardan biri Bitmain; Çin’de uygulanan madencilik kısıtlamalarından dolayı birkaç farklı ülkeye taşınmayı düşündüklerini açıkladı. 

Bitcoin madencilerine son birkaç hafta içerisinde Çin’in Xinjiang, İç Moğolistan, Qinghai, Sichuan gibi bölgelerinde çeşitli kısıtlamalar uygulanmaya başladı. Bu kısıtlamalar Bitcoin ağında hash oranının düşmesine yol açtı. Bu nedenle Çinli bazı madenciler; başka ülkelere göç etmeye, bazı madenciler de ellerindeki cihazları ikinci el olarak satışa çıkarmaya başladı. Piyasada ikinci el ASIC miktarındaki artış yaşanmasına sebep oldu. Bu durum madencilik sektöründeki dengenin bozulmasına ve fiyatlarda dalgalanma olmasına yol açtı.

Jiemian News ‘ın haberine göre Bitmain’in ürettiği Antminer S19 model madencilik cihazları ikinci el olarak 15 Haziran’da 40.000 yuan; 23 Haziran’da da 30.000 yuanın altından satılmaya başladı. Pekin merkezli Bitmain şirketi, bugün yaptığı duyuruda Antminer cihazının spot satışını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Ancak Eylül ayından itibaren teslimatlar devam edecek. Alınan bu karar, ikinci el pazarındaki baskıyı hafifletebilir. Ayrıca şirket madencilerin sektördeki yeni şartlara hızlı bir şekilde geçiş yapmasını sağlayacağını açıkladı.

En büyük maden havuzlarından Antpool’un da işletmecisi olan Bitmain; sektördeki şirketlerle başka şekillerde de iş birliği yapıyor. Forkast.news haberine göre Bitmain, 19 Haziran’da Chengdu şehrinde madencilik sektöründen bazı temsilciler birlikte bir toplantı düzenledi. Bu şirketlerin, Bitmain’e yurt dışında nasıl maden tesisi inşa edileceğini, şirket kuracaklarını ve nasıl ekip oluşturacakları hakkında yardımcı olduğu açıkladı. Yerel haber organlarına göre Bitmain çalışanlarının bir kısmını yurt dışına göndermeye başladı. Şimdiye kadar ABD, Kanada, Avustralya, Rusya, Belarus, İsveç, Norveç, Kazakistan, Angola, Kongo, Endonezya gibi ülkelere ziyaret düzenlendi.

Bitmain, bu ziyaretlerin, sektördeki müşterilerinin yüksek kaliteli enerji kaynağı bulmalarına yardımcı olmak için yapıldığını belirtti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish