Kazakistan’da belirtilene göre kripto para madencileri ülkeyi terk ediyor. Madencilerin 3’te biri ülkeden ayrılırken, Başbakan İsmailov da bugün yaptığı açıklamada madencilere karşı sert önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz sene Çin’in kripto para madencilerine getirdiği yasağın ardından en çok fayda sağlayan 3 ülkeden biri Kazakistan olmuştu. Ancak Kazakistan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Derneği’nin açıklamasına göre; yasal madencilik şirketleri ve madencilik çiftliklerinin yaklaşık üçte birinin ülkeden ayrıldı.

Dernek başkanı Alan Dorzhiev konuya ilişkin verdiği demeçte; madencilerin ülke dışına kaçışında en büyük sebebin son dönemde artan vergi oranları ve elektrik ücretleri olduğunu ifade etti. Dorzhiev, son dönemde ülkede yaşanan elektrik kesintilerinin faturasının madencilere çıkarıldığını belirtti. Ayrıca kısa süre içinde gelecek olan regülasyonların da kaçışı artırdığını da ekledi.

“Lider Konumunu Kaybedebilir”

Dorzhiev, Kazakistan’da ciddi bir madenci göçü başladığını ve madencilerin 3’te birlik kısmının şimdiden Kazakistan’dan ayrıldığını da açıkladı. Bu durumun devam etmesi durumunda da ülkenin bu alandaki lider konumunu kaybedeceğini ekledi. 

“Sert Önlemler Alınmalı”

Öte yandan bugünkü Su Komitesi toplantısında konuşan Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov, kripto paralara karşı ciddi önlemler alınması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Çevreye zarar veren madencilere elektrik ve internet hizmetinin verilmemesi gerekiyor. Çok ciddi önlemler almalıyız. Acil önceliğimiz, ülkenin güneyine su sağlamaktır.”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish