New York Senatörü Kevin S. Parker, eyalet genelindeki kripto para madencilerinin geçici süreliğine durdurulması için tasarı hazırladı. Tasarının değerlendirilmesi, Çevre Koruma Komitesi tarafından yapılacak.

3 Mayıs’ta senatoya sunulan tasarıda; kripto para madenciliğinin çevreye olan etkisinin değerlendirilmesine yönelik rapor hazırlanması öneriliyor. Tasarının kabul edilmesi halinde, New York’un emisyon hedefleriyle örtüşmezse tesislerin madencilik yapmasına izin verilmeyecek. Verilere göre, kripto para madenciliğinde harcanan elektrik; ABD’deki ortalama bir hanenin bir ayda harcadığı elektriğe denk geliyor. Bu sebeple yerel maden tesislerinin New York’ta harcanan enerji miktarını artırdığı belirtiliyor.

Senatör Parker da kripto para madenciliğinin eyalet genelinde 3 yıl boyunca askıya alınmasını öneriyor. Böylece maden tesislerinin gaz emisyonu, bölgedeki su ile hava kalitesi ve vahşi yaşamı nasıl etkilediği incelenebilecek.

Değerlendirme sonucunda, 2019’da onaylanan Climate Leadership and Community Protection Yasasına aykırı olduğu belirlenen tesislere madencilik yapma izni verilmeyecek. New York Valisi Andrew Cuomo de imzaladığı yasayla New York’taki emisyonları 2040’a kadar tamamen sıfırlama sözü verdi. Aynı yasa, 2030’a kadar New York’ta kullanılan toplam elektriğin %70’i yenilenebilir kaynaklardan tedarik edilecek.

CoinDesk’in haberine göre Finger Lakes’teki eski bir kömür santralinde kripto para madenciliği yapılması için 19 megawatt gücünde doğalgaz yakılıyor. Bu kapasite 2025’e kadar 500 megawatt olması planlanıyor.

tr_TRTurkish