Rusya’da milletvekilleri tarafından, kripto para işlemlerini yasaklayan yeni bir yasa tasarısı sunuldu ve hükümetin bir kolu buna karşı çıktı. 

Adalet Bakanlığı, Ekonomik Kalkınma Bakanlığının da eleştirmesinden bir hafta sonra salı günü, yeni düzenlemelere karşı çıktı. Tasarı, milletvekilleri tarafından Mart ayı içerisinde tanıtıldı.  Tasarının kripto paraya karşı yasaklayıcı bir tavrı olan merkez bankasının fikri olduğu düşünülüyor. Sunulan teklif Rusya’nın kripto topluluğu tarafından sert eleştiriler aldı. Rus gazetesi Izvestia’ya göre, Adalet Bakanı Yardımcısı Denis Novak, tasarının tutarsızlığını eleştirerek tasarı üzerine yorum yaptı.  Bu durum bakanlığın basın ofisi tarafından doğrulandı ve geri bildirimlerin hükümet adına politika konularında çalışan Dijital Ekonomi Düşünce Kuruluşuna gönderildiği belirtildi. Sunulan tasarıda Rusların, kripto para birimiyle herhangi bir işlem yapmak için ülkenin altyapısını kullanmaması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca tasarıda bireylerin karşı tarafın iflas sürecinin sonucu olarak paraları miras olarak almasına veya kabul etmesine izin verileceği yer alıyor. Ayrıca kripto paraların mahkeme emriyle diğer herhangi bir mülk gibi el konulması söz konusu.

El Konulan Kripto Paralar Ne Olacak?

Adalet Bakanlığı, mahkemelerin el konulan kripto parayla ne yapılacağına daha karar vermediği ve bu durumun netlik kazanmadığına işaret etti. Bu biçimde ele geçirilen mallar satılır, fakat Rusya’daki tüm kripto işlemlerin yasadışı sayılması durumda satış yapmak mümkün olamaz. Bakanlık, Rusların yurtdışında kripto satmasına yardımcı olacak bir hükümet organı seçmesini öneriyor.  Bu sırada, yasa tasarısını öne süren milletvekillerinden Anatoly Aksakov, haber ajansı TASS’a tasarının dijital menkul kıymetlerle ilgili kısmının geçirilmeye hazır olduğunu ve yakında son bir duruşmadan geçebileceğini söyledi.  Aksakov, Rusyan’nın ihlaller için ceza kanunu eklemeleri de dahil olmak üzere kripto işlemlerinin yasaklanmasına yönelik kısmın tartışmaya açık olduğunu belirtti.

Leave a comment

tr_TRTurkish