Kripto para regülasyonlarının arttığı şu günlerde Peru’da da kripto paralar için kanun teklifi ortaya sunuldu. “Kripto Varlıkların Ticarileştirilmesi” ismiyle hazırlanan kanun taslağı; Peru Kongresin de sunuldu. İlk hedef ise kripto para hizmet sağlayıcılarının belirli bir standarda oturması.

Dünyanın hemen hemen her yerinde kripto paraların nasıl regüle edileceğini tartışırken dünyanın kripto para adaptasyonu da giderek artıyor. Regülasyon yapan ülkelerden biri olan Peru yeni bir yasa Kongre’ye sunuldu.

Kripto paralar için yasal bir altyapı oluşturmayı planlayan kanun tasarısı; “Kripto Varlıkların Ticarileştirilmesi” ismiyle anılıyor. Yasanın Kongre’ye sunduğu bilgi de Kongre’nin resmi internet sitesinde yer almakta.

Peru Milletvekili Jose Elias Avalos tarafından aktarılan yasa tasarısına göre ilk amaç; kripto para borsaları ile cüzdan sağlayıcı şirketleri regüle etmek. Ayrıca tasarı, ekosistem bağlantılı hizmet sağlayıcılarının yeni bir kamu sicili oluşturmasını içerecek. Ayrıca standartların belirleme ihtiyacına da dikkat çekilecek.

Kanun tasarısında kripto paralar ile bağlantısı olan şirketlerin, şüphe çeken işlemlerle ilgili kurumlara bilgi vermesi gerekiyor. Öte yandan firmaların da Bankacılık ve Sigortacılık Kurumu’na kayıtlı olmaları gerekiyor.

2020 yılının sonlarına doğru Bitcoin’de, geçtiğimiz yılın başlarında da altcoin’lerde büyük yükseliş yaşandı. Bu nedenle Peru’da adaptasyon ciddi şekilde artmaya başladı. Geçtiğimiz yılın ilk yarısındaki adaptasyon oranı, 2020’nin aynı bölümüne göre %610 daha fazla.

Uzmanlara göre güvenlikle ilgili şüpheleri olan ciddi yatırımcı kitlesinin de ülkeye regülasyon gelmesinin ardından kripto paralara yatırım yapmayı beklediğini açıkladı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish