1 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre artık “kripto varlık hizmet sağlayıcıları” terörün finansmanının önlenmesi yönetmeliğine dahil edildi.

Yayım tarihi ile yürürlüğe giren yönetmelikle artık kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve tasarruf finansman şirketleri; Suç Gelirlerinin Aklamasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik dahilinde “Yükümlüler” kısmına olacaklar.

Bu yeni kararname ile birlikte artık kriptopara borsaları gibi işletmeler; “Suç Gelirlerinin Aklamasının Önlenmesi Hakkında” kanun kapsamında sorumlu olacaklar. Ve belirli bir tutar üzerinde işlem yapan kullanıcıların kimlikleririni tespit edecekler.

Son günlerde ülkemizde kriptopara borsalarında yaşanan olumsuz olayların ardından yasal düzenleme çalışmaları hız kazanmakta. Geçtiğimiz hafta kriptoparaların ödemelerde kullanılmasını yasaklayan düzenleme çok konuşulmaktaydı. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta yaptığı açıklamasında; iki hafta içerisinde kripto varlıklar hakkındaki hukuki düzenlemelerin bir yere varacağını belirtmişti.

tr_TRTurkish