Kripto para piyasasında yaşanan düşüş nedeniyle birçok yatırımcı zararına satış yaptı. Glassnode tarafından yapılan ölçümlere göre, Mart 2020’den beri bu kadar zararına satış olmamıştı.

Dün bitcoin fiyatı %30’dan fazla düşerek 30.000 dolara kadar geriledi. 13 Mart 2020’de bitcoin 24 saat içerisinde %50’den fazla değer kaybederek 4.000 doların altına düşmüştü. Bitcoin ve kripto para piyasasındaki yaşanan bu düşüş, benzer olduğu için kıyaslanıyor. Spent Output Profit Ratio, herhangi bir gün boyunca aktif olarak kullanılmış bitcoinlerin üretim tarihindeki değeriyle güncel değerinin kıyaslanması sonucunda elde edildiğini açıkladı. Bu sayede, on-chain boyutunda gerçekleşmiş kazançların mı yoksa zararların mı ağır bastığı ölçülüyor.

SOPR değerinin 1’in altına düşmesi; o gün içerisinde bitcoinlerin ortalama satış fiyatlarının, ortalama alış fiyatından daha düşük olduğunu gösteriyor. Dün karşılaşılan SOPR değeri, mart 2020’den beri görülmemiş bir noktaya düştü. Buradan kısa vadeli yatırımcıların mart 2020’den sonra ilk kez bu kadar fazla zararına satış yaptığını ortaya koydu. Glassnode’un hesaplamalarına göre SOPR değeri, 2015’ten beri sadece Şubat 2018, Kasım 2018 ve Mart 2020 tarihlerinde bu kadar düşük oldu.

Chainalysis ekibinden Philip Gradwell, bu varsayım üstünden Mart 2020 ve Mayıs 2021 tarihleri arasında bir kıyas yaptı. Buna göre kurumsal yatırımcıların dün yüklü miktarlarda bitcoin satmadığı sonucuna vardı.

Gradwell bu durumu; “Kurumsal yatırımcılar, yüklü miktarda satış yapmamış gibi görünüyor. Ancak şu sıralar alım konusunda daha temkinli davranmaya başlamış olabilirler. Yayınlanan grafik, borsalara gönderilen bitcoin miktarının geçmişteki büyük düşüşlere kıyasla daha düşük olduğunu gösteriyor. 13 Mart 2020’de, borsalara sadece 1 günde 412.000 bitcoin gönderilmiş olmasına karşın; geçtiğimiz son 3 gün içerisinde borsalara 412.000 bitcoin gönderildi. Bu, satışların büyük bir kısmı parasını halihazırda borsalarda tutan insanlar tarafından yapıldığını gösteriyor.” sözleriyle ifade etti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish