Hindistan hükumetinin geçen sene çıkardığı ve kripto para işlemlerinden elde edilen kârın üzerinden yüzde 30 vergi alınması kanunu, birçok yatırımcının yabancı borsaları tercih etmesine neden oldu. 2022’nin ilk 6 ayında yerel borsalardan gerçekleşen çıkış
3 milyar doları geçti.

Hindistan hükumetinin kripto paralara karşı olan duruşu yatırımcıların ülkeden kaçmasına neden oldu. Delhi merkezli olan Esya Center şirketinin yaptığı araştırmaya göre 2022 yılının Şubat ve Ekim ayları arasında yerel borsalardan dış borsalara 3.8 milyar dolarlık fon çıkışı oldu. Yılın ilk altı ayında ise bu rakam 3 milyar doların üzerindeydi.

“100 trilyon dolarlık işlem hacmi yok olabilir”

Uzmanlara göre önümüzdeki 4 sene boyunca potansiyel 99.3 trilyon dolarlık işlem hacminin de Hindistan’dan kaçmış olabileceği söyledi ve şu ifadeleri kullandı.

“Hindistan’da merkezi kripto borsalarının hacimlerindeki düşüşün yüzde 61’i, yerel piyasa koşullarından veya Hindistan’daki  vergi kanunundan kaynaklanmaktadır”

1.5 milyon’un üzerinde kişi yabancı borsaları…

Araştırmada ayrıca 1.7 milyondan fazla Hintli yatırımcının da birkaç ay içinde ülke dışındaki borsaları tercih ettiğini belirtti. Tercih edilen borsaların büyük çoğunluğunun deniz aşırı ve kıyı ülkeleri borsaları olduğu bilgisi gösteriliyor. Üstelik bu tür borsalar genelde KYC zorunlulukları ve vergi alımlarında birçok kolaylık ve esneklik sağlıyorlar.
Son olarak haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish