Kanada’da Acil Durumlar Yasası yürürlüğe konuldu. Kripto paraları da etkileyen yasa, kara para aklamayla mücadele önlemlerini genişletiyor.

Kanada Başkanı Justin Trudeaue Acil Durumlar Yasası’nı yürürlüğe koydu. Yasa 1988 yılında kabul edilmesinin ardından ilk defa gerçekleşti. Trudeaue konuya ilişkin yaptığı açıklamasında;

“Bunu Kanadalıların güvende olmasını sağlamak, insanların işlerini korumak ve kurumlarımıza olan inancı geri kazanmak için yapıyoruz.” dedi. Yasada yer alan orduyu göreve çağırma durumu hakkında ise Trudeau, böyle bir planlarının olmadığını ekledi.

Hükümetin yasayı yürürlüğe koymasındaki amacı; esas olarak protestoculara mali desteğin yollarını kapatmak. Ayrıca serbest dolaşım veya toplanma haklarının geçici olarak askıya alınması durumu da söz konusu.

Başbakan Yardımcısı Chrystia Freeland de açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bankalar mahkeme kararı ve hukuki sorumluluk olmadan banka hesaplarını da derhal dondurabilecek ya da askıya alabilecek.” 

Kara para aklamaya dair genişletilen önlemler kripto para ve dijital varlıkları da kapsayacağı belirtildi. Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin tabanlı kitle fonlaması platformu Tallycoin’de Kanadalı kamyoncular için kampanya başlatılmıştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish