Son zamanlarda artan kurumsal alımların da etkisiyle kripto paraları toplam piyasa hacmi gümüşü geçti!

Piyasadaki tüm kripto paraların toplam piyasa değerinin büyüklüğü 1.508 trilyon dolara ulaştı. Bu değerin yükselmesinde bu para birimlerinin yanı sıra bitcoinin yukarıya doğru çıkması etkili oldu. Bitcoin bu hafta 51 bin dolar ulaşarak zirvede yerini sağlamlaştırdı. Dünden bugüne altkoinlerde de hatırı sayılır bir yükselme oldu.

Bütün kripto paraların hacmi şu anki piyasa hacmi 1.508 trilyon dolara ulaşmışken gümüşün piyasa hacmi ise 1.483 trilyon dolar. Sadece bitcoinin piyasa değeri ise 956 milyar dolar.

Bir varlığın piyasa değeri ise cari piyasa fiyatı toplam değerine göre belirlenmektedir. Ve herhangi bir varlığın türüne bağlı olarak farklı şekillere göre hesaplanmaktadır. Madeni bir varlığın değerli bir metalden yapılması durumunda metalin fiyatıyla çarpılarak hesaplanmaktadır. Öte yandan hisse senetleri için, tedavüldeki hisse miktarı ile cari hisse fiyatı çarpılarak hesaplanmaktadır. Kripto para birimlerinin piyasa değeri, fiat para fiyatıyla dolaşımdaki arzın mutiplize edilmesiyle hesaplanmaktadır.

tr_TRTurkish