Kripto para piyasasına giren herkesin ilk günden beri duyduğu ancak hep akılları karıştıran terimler vardır. Bunlardan en çok merak uyandıran iki terim ise “long and short pozisyon” terimleridir. Bu terimler kripto para alım satımında birimlerin değerinin artacağı ya da düşeceğini yansıtmaktadır. Kısaca belirtmek gerekirse bir para biriminin yükseleceği düşünülüyorsa long pozisyon eğer düşeceği düşünülüyorsa short pozisyon deniliyor. Bu sebeple long pozisyon terimi alım yapmak için kullanılırken short pozisyon terimi satış yapılırken kullanılır.

Long Pozisyon (Uzun Pozisyon)

Long pozisyon terimini daha basit örnek üzerinden açıklamak gerekirse, altın fiyatlarının yükseleceğini düşündünüz ve bu fırsatı daha fazla değerlendirmek istiyorsunuz. 1 külçe altın 1000 tl olsun. Sizin de yatırım yapmak için sadece 1000 liranız olduğunu düşünelim. Fakat siz altının değerleneceğini düşünerek 1 külçe altın değil de 3 külçe altın almak istiyorsunuz. Bu sebeple altın alırken 1000 lira ile 3 külçe altın alıyorsunuz. 3 külçe altın sizde kalmasa da 3 külçe altınınız olduğuna dair senet yapıyorsunuz. Daha sonra altın yükselirse borcunuzu ödeyip kârınızı alıyorsunuz. Ancak düşerse kâr etmiyor hatta tüm paranızı kaybedebiliyorsunuz.

Bundan dolayı bu tarz uzmanlık gerektiren yatırımlarda kesinlikle grafik okumayı çok iyi bilmeniz gerekiyor. Hatta sadece grafik okumak değil tüm piyasayı yakından takip etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca bazı durumlarda tüm bunları yapıyor olsanız dahi kripto para piyasası volatil bir yapısı olduğu için herhangi siyasi veya ekonomideki önemli bir ismin yaptığı açıklama bile tüm bunları tersine çevirebilir. Bu sürece de bazı yatırımcıların “longdayım” dediğini duyabilirsiniz.

Short Pozisyon (Kısa Pozisyon)

Short pozisyon ise yatırım yaptığınız aracın düşüş yaşayacağını varsayarak henüz fiyatın yüksekken satış yapılmasına denir. Yine örnek üzerinden gidersek elinizde 1 külçe altın var ve altının düşeceğini varsayıyorsunuz. Bunun üzerine 1 külçe altınınızı fiyatı yüksekken satıyor daha sonra altının fiyatı düştüğünde tekrar altın satın alıyorsunuz. Böylece hem 1 külçe altınınız hem de kârınız oluyor. Bu duruma da yatırımcıların “shorttayım” dediğini duyabilirsiniz. 

Burada verilen örnekler, sadece daha açıklayıcı olması için verilmiştir. Bu yüzden piyasa ile tamamıyla bağımsızdır. Eğer kripto para borsasında long veya shortlayarak kazanmak istiyorsanız kesinlikle kendi araştırmalarınız doğrultusunda bir değerlendirme yapmalısınız. Daha sonra kendi değerleriniz doğrultusunda yatırımlarınızı yapınız. Daha fazla bilgi edinmek için blogumuzdaki diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

tr_TRTurkish