Chainalysis raporu, yatırımcıların çıkışıyla kriptopara dolandırıcılıklarında %65’lik bir düşüş olduğunu gösterdi.

Yeni bir kripto suç raporu, bu yılın başından itibaren daha az insanın kripto dolandırıcılığına yakalandığını gösterdi. Yaşanan düşüş, dijital varlıkların azalan fiyatları ve deneyimsiz kripto yatırımcılarının piyasadan çıkmasıyla aynı zamana denk geliyor. 16 Ağustos’ta yayınlanan rapor, bugüne kadarki kripto dolandırıcılığı kazançlarının 1,6 milyar dolar olduğunu gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, raporda geçen rakam kripto dolandırıcılıklarından elde edilen gelirde yüzde 65’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Raporun yazarı ve Chainalysis‘in siber suçlar araştırmasında lider olan Eric Jardine, yükseliş döngüsü sırasında ayı döngüsüne göre gerçek yatırım fırsatlarının olamayacak kadar iyi olduğunu söyledi. Bu nedenle, bu dönemde daha fazla kripto yatırımcısının dolandırıcılığa yakalanabileceğini belirtti. Ancak, bu dolandırıcılıklara yakalananların çoğunun pazara yeni girenler olduğunu da sözlerine ekledi.

Çeşitli istatistikler, yükseliş döngüsü sırasında kripto piyasasına genellikle çok sayıda yeni katılan insan olduğunu gösteriyor. Jardine ayrıca, bilgisayar korsanlarının 3,5 milyar dolar gelir elde ettiği 2021 Finiko ve PlusToken dolandırcılıklarından sonuçların etkilenmiş olabileceğini de söyledi.

Ancak araştırmacı, bu yılın en önemli dolandırıcılık gelirinin 273 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Bahsi geçen tutar, yatırımcıların hesaplarına erişemediği Juicyfields.io üzerinden alındı.

Kripto tabanlı bilgisayar korsanlığında artış gözlendi

Kripto dolandırıcılık gelirlerinde düşüş olsa da Jardine, kripto tabanlı hackleme olaylarında artış olduğuna dikkat çekti. Hack olayları, Temmuz 2022’de yüzde 58,3 arttı ve o ay için 1,9 milyar dolar kazanç elde edildi. Bununla birlikte, bahsi geçen para miktarı, 1 Ağustos 2022’de meydana gelen 190 milyon dolarlık dolandırıcılık olayını içermiyor.

Yükselişin, esas olarak, geçen yıl büyük patlama yaşayan DeFi uygulamalarındaki büyük artıştan kaynaklandığını belirten Jardin, “Bilgisayar korsanları, açık kaynak kodlarını kapsamlı bir şekilde inceleyebildikleri ve zayıf noktaları belirleyebildikleri için DeFi protokollerini kolayca kullanabilirler.” dedi. Ancak Jardine, Solidity gibi daha yeni akıllı dillerinin, kod denetimini mümkün kıldığı için DeFi uygulamaları için daha iyi güvenlik sağlamaya yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bilgisayar korsanlarının çoğunun, Kuzey Kore sponsorluğundaki Lazarus grubu gibi iyi eğitimli hacker gruplarından olduğu da raporda belirtildi. Bu grup, tüm kripto korsan hacklerinin yaklaşık yüzde 50’sinden sorumlu olarak biliniyor. Chainalysis araştırmacısı ayrıca, bu yıl darknet pazar gelirinde yüzde 43’lük bir düşüş olduğunu söyledi.

Bunun başlıca nedeni, Rus karanlık ağının (Hydra pazarının) Alman kolluk kuvvetleri tarafından 5 Nisan 2022’de kapatılması olarak gösterildi. Karanlık ağlar, kripto para birimlerinin birincil ödeme aracı olduğu, mal ve hizmetlerin ticareti için yasa dışı pazarlardır.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish