Küba Merkez Bankası’nın bugün yaptığı açıklamaya göre ülkedeki ödemeler için kripto para birimlerini tanıyacak ve düzenleyecek.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan resmi belgede, Merkez Bankası’nın kripto kullanımını düzenlediği belirtilmektedir. Resmi Gazete’de yayınlanan kararda, Merkez Bankası’nın bu tür varlıklar için kurallar belirleyeceği açıklandı. Öte yandan Küba’da ilgili hizmet sağlayıcılarının nasıl lisans verileceğine dair de düzenlemeler olacağı belirtildi.

Eski ABD’de başkanı Donal Trump’ın dayattığı katı ambargo kurallar nedeniyle dolar kullanımı kısmen zorlaştığı için; Küba’da bu tür para birimleri teknolojik açıdan anlayışlı bir grup arasında kabul gördü.

Küba Merkez Bankası’nın sosyoekonomik çıkar nedenleriyle kripto para birimlerinin kullanımına izin verebileceği açıklandı. Ayrıca devlet operasyonlarıyla kontrol edilerek garanti edildiği söyleniyor. Ayrıca operasyonların yasa dışı faaliyetler içeremeyeceğini de açıkça belirtti.

Kübalı kripto para birim uzmanı olan Erich García; halkın bir bölümünün özellikle hediye kartları ve çevrim içi ürün alımları için kripto paraları zaten bir süredir kullandığını söyledi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish