Kripto varlık sigorta şirketi Evertas tarafından yapılan araştırmaya göre; kurumsal yatırımcılar gelecek dönemde Bitcoin ve dijital varlıklardaki hisselerini dikkat çekici bir şekilde arttırmayı planlıyor.

Yapılan araştırmada ABD ve Birleşik Krallık’ta bulunan toplamda 78 milyar dolar varlığın yönetimini elinde bulunduran 50 kurumsal yatırımcı ele alındı. Araştırmaya katılım sağlayanların yüzde 26’sı, emeklilik fonları, sigorta şirketleri, aile şirketleri ve bağımsız varlık fonlarının kripto para hisselerini önemli derecede yükselteceğine inanıyor.  Araştırmaya katılanların %64’lük kısmı etkileşim durumunda olan yükselmenin ortalama olacağına dair inancını koruyor, fakat aynı grup koruma fonlarının kripto parada daha aktif kullanılmasını bekliyor. Katılımcıların %32’si koruma fonlarının kripto birikimlerinin önemli ölçüde artış sağlatacağına inanıyor.  

Araştırmada, kripto paranın kurumsallaşabilmesi için hâlâ sıkıntıların olduğu ortaya çıktı. Katılımcıların çoğunluğu dijital varlıkların sigortalanamaması durumdan endişe duyduklarını belirttiler. Ayrıca; saklama hizmetlerinin, alım satım platformlarının, şikâyet olanaklarının ve sektörde çalışan diğer şirketlerin prosedürlerinin kalite seviyesinden kaygılandıklarını belirttiler.

Evertas CEO ve kurucusu J. Gdanski, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Araştırmamız, kurumsal yatırımcıların kripto para birimlerine ve genel olarak kripto varlıklara ilgilerini arttırma konusunda hevesli olduğunu gösteriyor. Ancak piyasayı destekleyen altyapı ile alakalı onları hâlâ endişelendiren çok sayıda sorun mevcut. Kurumsal yatırımcıların kripto varlıklara yatırım potansiyelinin tamamen gerçekleştirilmesi için bu sorunların net bir şekilde ele alınması gerekiyor.”

tr_TRTurkish