Chainalysis’in açıklanan son raporunda 2019’un son zamanlarından bu yana Kuzey Amerika’da 1 milyon dolar ve üzerindeki Bitcoin işlemlerinin patlama yaptığı belirtildi. Popüler Blockchain analiz platformu Chainalysis’in raporuna göre ABD’li profesyonel yatırımcılar, ilk sırada Bitcoin’in yer aldığı dijital paraları, kripto piyasalarına taşımaya başladılar.  Raporda ayrıca ABD’deki kurumsal yatırımcıların, Asya ve Avrupalı meslektaşlarının yaptıklarından daha fazla hacimdeki Bitcoin ve diğer kripto paraları borsalara taşıdıkları dile getirildi.

Fark Edilecek Kadar Ciddi Oranda Bitcoin Tercih Edilmeye Başlandı

Chainalysis, Kuzey Amerika kripto para alanındaki temel eğilimleri analiz ettiğinde, profesyonel yatırımcıların farklı kripto para birimleri alternatifleri yerine ciddi seviyede Bitcoin’i tercih etmeye devam ettiği anlaşıldı fakat firma raporunda, bu yaklaşımın yeni başladığını belirtti. Chainalysis’in yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika bölgesinin profesyonel kripto para piyasasının Aralık 2019’dan günümüze kadar artan dominansının, kurumsal yatırımcılardan geldiğine inanılan 1 milyon dolar veya daha fazla meblağlık transferlerden kaynaklandığı belirtildi.  Firma raporunda şöyle bir değerlendirmede bulundu: “Son iki yılda kuzey Amerika’da patlama tarzında büyüyen bir kurumsal yatırımcı sınıfı görüyoruz. Bu grubun büyük transferleri Aralık 2019’dan bu yana Kuzey Amerika piyasasında profesyonellerin artan hakimiyetini açıklıyor”

Büyük Bitcoin İşlemlerinde Yüksek Artış

Kuzey Amerika’da yapılan 1 milyon dolarlık ve üzerindeki işlemler 2019’un sonlarından beri yüzde 46 oranında artış gösterdi. Mayıs 2020’de yüzde 57’lik artış ile de rekor kırdı. Ayrıca bölgede bulunan kurumsal yatırımcının piyasa payı da aynı dönem içerisinde yüzde 87’den 92’ye çıktı.  Kurumsal yatırımcıların tüm bu ilgisine rağmen ise regülasyon tarafı hala kripto para teknolojisine şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor. Chainalysis’te araştırma yöneticisi olan Kimberly Grauer, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Regülatörler ve finansal kurumlar kripto paraların şeffaflığını ve sağladığı faydaları gördükçe bu teknolojiye ve bu dünyaya daha çok güveneceklerdir. Kurumsal para bu dünyaya yeni yeni giriyor. Dolayısıyla piyasa hala olgunlaşmış değil”

Leave a comment

tr_TRTurkish