Birleşmiş Milletler (BM) raporuna göre; Kuzey Kore füze programını finanse etmek adına kripto para çaldı.

2022 ile birlikte Pyongyang yönetiminin füze denemeleri hız kazanırken, kıtlığın yaşandığı Kuzey Kore’nin böyle bir programı finanse etmesi dikkat çekmekteydi.

Basına sızdırılan Birleşmiş Milletler raporundan alınan bilgiler gösteriyor ki; Kuzey Kore’nin düzenlediği siber saldırılarda ülkenin füze programlarını finanse etmek adına milyonlarca dolar değerinde kripto para çalınmış. Rapora göre 2020’den 2021’nin ortalarına kadar çalınan dijital varlığın değeri 50 milyar dolardan fazla.

Araştırmacılar, bu tür saldırıların Pyongyang yönetiminin nükleer ve balistik füze programının önemli gelir kaynağı olduğunu belirtti. Araştırma sonuçları ise geçtiğimiz cuma günü BM’nin yaptırımlar komitesine teslim edildi. Siber saldırılarda Kuzey Amerika, Asya ve Avrupa’daki en az üç kripto para borsası hedef alındı.

Raporda belirtilene göre; Kuzey Kore geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 7 siber saldırıdan yaklaşık 400 milyar dolar, 2019 yılında ise 2 milyar dolar gelir elde etmiş. Kuzey Kore’de 2022’de geçen yıla göre şimdiden daha fazla füze denemesi gerçekleştiriliyor. Kuzey Kore, orta ve kısa menzilli balistik füze, cruise füzeleri ve hipersonik balistik füze denemeleri gerçekleştirildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish