Dün Ethereum (ETH) Londra güncellemesinin etkinleştirilmesiyle ücret yakma mekanizması da devreye girdi. Bununla birlikte artık ağdaki her blokta işlem ücretlerini yakarak dolaşımdan çıkarmaya başladı.

Bu durumla birlikte piyasaya sürülen yeni ETH arzını bir miktar azaltırken aynı zamanda madencilerin ücretlerinin de %20-30 oranında düşürüyor. Uzun vadede Ethereum’daki yeni ücret yakma mekanizmasının fiyatı destekleyeceği ve potansiyel olarak artıracağı düşünülüyor.

Dün devreye giren Londra güncellemesinin ardından; işlem ücreti için ödenen yaklaşık olarak 4 bin 700 ether yakıldı. Öte yandan Ethereum madenciliğinde blok başına 2 ether de piyasaya sürülmekte. Böylece günde 4 bin 700 ether yakılırken; yaklaşık 12 bin 800 ether de madencilik yoluyla çıkarılmakta. OpenSea ise en çok ether yakmakta. NFT’lerin de alınıp satılabildiği bir pazar yeri olan OpenSea; 551 ether yakarken onu 527 ETH ile NFT projesi COVIDPunks izledi. Üçüncü sırada ise 374 ETH ile merkezi olmayan borsa Uniswap yer almakta.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish