Londra polisi, 114 milyon pound (yaklaşık 158 milyon dolar) değerinde kripto para ele geçirdi. 

Londra Metropolitan Polis Teşkilatı; kara para aklama suçlarına ilişkin yaptığı açıklamada ciddi miktarda kripto para ele geçirdiklerini açıkladı. Birleşik Krallık’ta kara para aklamayı araştıran dedektifler; şimdiye kadar dünyada ele geçirilen en büyük kripto para operasyonu olduğunu açıkladı. 114 milyon sterlinlik (1.378.678. Türk Lirası) kripto paraya el koydu. El konulan kripto paraların devri de Ekonomik Suçlar Birimi dedektifleri tarafından gerçekleştirdi.

Söz konusu kripto paraların miktarı; şimdiye kadar küresel olarak ele geçirilen yüksek miktardaki kripto paralardan biri olarak açıklandı. Soruşturma hala devam ettiği için kripto paralara nasıl el konulduğuna ve hangi kripto paralardan oluştuğuna dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Haziran ayının başında Londra polisi, kara para aklama ve suç faaliyetlerinde kullanılan kripto paraların; aktarımlarını durdurmak için daha fazla yetki istemişti. Bu nedenle gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için yasa değişikliği yapılmıştı. Güney Kore’de de vergi kaçırmakla suçlanan 12 bin vatandaş için yakalanma kararı alındı ve şüphelilerin; 53 milyar wonluk (yaklaşık 47 milyon dolar) kripto parasına el konuldu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish