ABD dolarına olan sabitliğini Pazar günü yitiren ancak daha sonra yeniden sağlayan algoritmik sabit coin UST için, Luna Vakfı’ndan açıklama geldi. Piyasadaki belirsizlik ve karmaşa ortamında hem UST hem de Terra ekonomisinin istikrarını korumak için çalıştıklarını belirten vakıf; aldığı kararla 750 milyon dolarlık Bitcoin ve 750 milyon dolarlık da UST’yi kredi olarak vereceğini ifade etti.

Son dönemde algoritmik sabit coin’i olan UST’yi korumak için yaptığı Bitcoin alımlarıyla önplana çıkan Terra blok zincirinin yöneticisi Luna Vakfı’ndan (LFG) önemli bir açıklama geldi. Toplamda 1.5 milyar dolarlık Bitcoin ve UST’nin kredi olarak verileceği duyuruldu.

LFG’nin Twitter hesabından bu sabah saatlerinde yapılan açıklamada, 750 milyon dolarlık Bitcoin ile yine aynı miktarda UST’nin tezgah üstü borsalara kredi olarak verileceği belirtildi;

“Son birkaç günde kripto varlıklarda genel anlamda yaşanan piyasa volatilitesi önemli bir seviyeye ulaştı. Makro ekonomik şartlardan ötürü piyasalar da ciddi şekilde etkilendi. Hafta sonu boyunca LUNA ve Bitcoin gibi UST de önemli hareketler yaşadı. Bu değişiklikler şu anda dengelenmiş olsa da, gelecekteki olası oynaklığa karşı önlem alınmak durumu doğmuştur. LFG’nin aldığı karar doğrultusunda vakıf, UST’nin sabitliğini ve Terra ekosistemini, makro ekonomik şartların belirsizliği altında düzenli olarak korumak için çalışacaktır. Alınan bu kararın sonucu olarak,

UST’yi korumak için 750 milyon dolarlık Bitcoin, OTC firmalarına,

750 milyon dolarlık UST de, piyasa şartları normalleşince Bitcoin alınması için kredi olarak verilecektir.

İşlem yapanlar sermayeyi iki tarafta da kullancak ve böylece hem UST hem de Bitcoin’in LFG rezerv havuzundaki paritesini koruyacaklardır.”

UST’nin ABD dolarına olan sabitliğini korumak için LUNA Vakfı uzun vadeli olarak 10 milyar dolarlık Bitcoin toplamayı amaçlıyor.

Yapılan açıklamada ayrıca kripto para transferlerinin de kamuya açık olan LFG cüzdanları paneline de yansıtılacağı belirtildi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish