Kripto para yatırımlarıyla bilinen ve Terra LUNA projesinde de yüklü miktarda parası olan Jump Crypto şirketinin son raporunda ilginç iddialar yer alıyor.

Şirketin raporuna göre; büyük firmaların krizin hemen öncesinde ve başlarında proje bazlı pozisyonlarından çıktıkları, bu esnada ise küçük yatırımcıların hala alım yaptıklarının tespit edildiği yazıldı.

Jump Crypto, konuyla ilgili blok zinciri analiz firması Nansen tarafından yazılan daha önceki bir raporda;  bazı büyük cüzdanların hareketlerinin UST’nin ABD dolarına olan dengesinin bozulmasında büyük pay sahibi olduğunu doğrulamıştı. Raporda kripto kredi verme platformu Celsius’un çıkışının da bu konuda büyük rolü olduğu belirtilmişti.

Nihar Shah ve Maher Latif tarafından yazılan Jump Crypto’nun raporunda, büyük miktardaki UST sağlayıcılarının, %20’lik faiz veren Anchor’dan 7 Mayıs günündeki erken çıkışlarına dikkat çekildi.

Rapora göre 7-9 Mayıs günleri arasında ise, küçük yatırımcılar UST pozisyonlarını artırıyordu. Hatta UST’nin ilk denge kaynını yaşadığı 6 Mayıs tarihinde büyük yatırımcılar, UST pozisyonlarının %15’inde çıkış yapmışlardı bile. Bu zaman dilimi içerisinde Anchor’da 10 bin doların altında mevduat sahibi olan cüzdanlar ise ekleme yapmaya devam ediyorlardı.

“Küçük Yatırımcının Çabası Yetmedi”

Raporda bu durumla ilgili ise küçük yatırımcıların güçsüzlüğüne dikkat çekilde ve şu ifadeler kullanıldı:

“Küçük yatırımcıların ellerindeki mevduatın toplamı, orta ve büyük yatırımcıların tek başına elinde bulunan mevduattan bile daha azdı. Dolayısıyla UST konusunda küçük yatırımcının yaptığı eklemeler, orta-büyük yatırımcının verdiği zararı kapatmaya yetmedi”

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish