Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy, Rusya Merkez Bankası’nın önerilerinin ardından kripto paralara karşı duruşunu açıkladı.

Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz ay kripto para ticareti ve madenciliğini yasaklama önerisinde bulunmuştu. Matolcsy ise tamamen aynı fikirde olduğunu belirten bir açıklamada bulundu. Bunun yanı sıra kripto para birimlerinin olası finansal risklerle başa çıkmak için ortak bir AB yaklaşımının gerekli olduğunu ifade etti.

Matolcsy kripto para birimlerinin hızlı büyümesinin ve piyasa değerinin gereğinden fazla gösterildiğini belirterek Rusya Merkez Bankası’nın konuya dair görüşlerini desteklediğini söyledi. Finansal piramitlerin ve balonların oluşmasını önlemenin yolunun ise beraber hareket etmekten geçtiğini düşünüyor. AB genelinde kripto para madenciliğinin yüksek enerji sarfiyatı nedeniyle, bu alanı yasaklama konusunda AB mali düzenleyicilerini desteklediğini de söylüyor.

Geçtiğimiz ay Rusya Merkez Bankası,  kripto para birimlerinin Rus finans sektöründeki rolü hakkında bazı açıklamalar yapmıştı. Yayımlanan makalede, kripto paraların kullanımının, takasının ve madenciliğinin yasaklanması önerilmişti. Ancak, merkez bankası tarafından yapılan bu açıklama, Rusya Maliye Bakanlığı tarafından reddedilmişti.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish