Malezya Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile blokzinciri teknolojisini kullanarak aşı izleme projesine başladı.

Sağlık bakanı yardımcısı Datuk Ahmad Amzad Hashim’in yaptığı açıklamaya göre; Malezya blokzinciri teknololojisini sadece Covid-19 aşısını izlemek için kullanmayacak. Ayrıca Malezya’daki diğer tüm ilaç ve aşılar için de kullanmayı planladıklarını açıkladı. Malezya, üreticiden tedarik zincirine, ilacı dağıtan doktordan hastaya kadar her ilaç için bir takip sistemi başlatacak. Tüm ilaç hareketlerinin, küresel bir aşamada şimdilik 2022 yılına kadar blockzinciri ile takip edilmesi hedeflenmekte.

Aynı zamanda bu proje, tıbbi kayıtların kaydı için de uygun bulunmakta. Hastalar farklı doktor, klinik veya hastanelere gidebilirler. Ve tıbbi geçmiş farklı farklı yerlerde olmaktansa blokzincirinde toplanması mümkün. Böylece hastanın izni dahilinde, dünyanın her yerinde tıbbi geçmişine ulaşılarak zamandan kâr edileceğini söyledi. Çoğunlukla kripto paralar ile anılan blokzinciri farklı sektörlere de uyarlanmaktadır. Bakan yardımcısı Ahmad Amzad, blokzinciri teknolojinin; tarımdan balıkçılığa, sağlıktan eğitime ve ülkenin sosyo-ekonomik seviyesini artırabilecek her alanda kullanılacak açıklamasını yaptı.

tr_TRTurkish