Malezya İletişim ve Multimedya Bakanlığı’ndan kripto paraların ödemeler konusunda yasallaşmasına ilişkin önemli açıklamalar geldi. Bakan yardımcısı “Hükümetin kripto paraların ödemelerde kullanımına izin vermesini ve gençliğin bu endüstriye katılımını artırmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Son dönemde, Hindistan, Pakistan, Singapur, Vietnam gibi Uzakdoğu ve Güney Asya ülkelerinde ciddi bir kripto para benimsenmesi yaşandı. 2000’li yılların başından itibaren ekonomik büyümesiyle adından söz ettiren bölge ülkelerinden Malezya’da ise da hükümete kripto paralara izin verme çağrısı yapıldı.

İletişim ve Multimedya Bakanlığı’ndan, bakan yardımcısı Zahidi Zainul Abidin, hükümetin NFT’lere karşı duruşunun nasıl olduğu sorusuna daha genel bir cevap verdi. Kripto paraların yasallaşması üzerine konuşan bakan yardımcısı şu ifadeleri kullandı;

“Hükümetin kripto paraların ödemelerde kullanımına izin vermesini umuyoruz. Bu sayede gençliğin de bu sektöre katılımını artırabiliriz, onlara yardımcı olabiliriz. Kripto para regülasyonu merkez bankası ve menkul kıymetler komisyonunun iradesinde olan bir konudur.”

Asya’nın ekonomik güç bakımından en önemli ülkelerinden olan Malezya’da kripto paralarla ödeme yapmak şu anda yasak. Ancak belirtilene göre bakanlığın bu konuyu mutlaka hükümetin karşısına çıkarmaya hazırlanıyor.

Kripto para yatırımlarıyla bilinen Singapur merkezli şirket Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu da, Malezyalı bakanın konuşmasını kendi Twitter hesabı üzerinden paylaştı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish