Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamalarını yöneten Meta‘nın CEO’su Mark Zuckerberg, son dönemde 10 milyar dolarlık bir zarar açıklamıştı. Şimdi ise yaşanan kayıpların ardından geliştiricilerin de para kazanabileceği bir girişim hakkında açıklamalarda bulundu.

Horizon Worlds Deneyleri Başladı

Mark Zuckerberg tarafından yayınlanan gönderiye göre; Meta şu an Horizon Worlds isimli sanal gerçeklik uygulamasının kazanç sağlaması üzerine çalışmakta.

Bu para kazandırma girişimi, geliştiricilerin hem oyunu geliştirip hem de bundan faydalanması üzerine kurulu. Sanal gerçeklik oyunu şu an yalnızca belirli sayıda geliştiriciye açık olsa da bunun şirketin uzun vadeli stratejisinde bir dönüm noktası olduğu söyleniyor.

Dün gece yayınlanan gönderide konu hakkında şu açıklamalar yer alıyor;

“Girişimcilerin ve yaratıcıların kendileri için uygun olan bir iş planı üretmeleri adına daha fazla özgür alanı bulunacak. Bunun sonucu olarak da bu adımı atmaktan ve geçen yıl Ekim ayında duyurduğumuz Horizon Creators Fund isimli 10 milyon dolarlık fonu oluşturmaktan gurur duyuyoruz.”

Meta, bir grup kişinin seçildiğini ve sadece ABD ile Kanada vatandaşı olan kişilerin şimdilik uygulamayı test edebileceğini de ekledi. 

Zuckerberg’in Horizon Worlds isimli oyunu Blockchain teknolojisine dayanmıyor. NFT desteğine de sahip değil. Bu iki eksilik büyük eleştiri toplamıştı fakat Zuckerberg’in bunu tam kontrol için yaptığı söyleniyor.

Meta veya eski adıyla Facebook kısa süre içerisinde 10 milyar dolarlık değerleme kaybetmişti. Şirket bunu telafi etmek istiyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish