Mastercard Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ann Cairns, Bitcoin ile işlem yapmanın verimsiz olduğunu söyledi. Bu nedenle şirketin yakın gelecekte bitcoin ile bir adım atması olası değil.

Mastercard’ın paylaştığı bildiride kripto paraları ödeme ağına ekleyebileceği açıklandı. Ancak bu ödeme ağı içinde bitcoin yakın zamanda yer almayacak. Yine de Mastercard kullanıcıları itibari paraya dönüşüm olmadan, doğrudan kripto para ile ödeme yapabilecekler. 

Mastercard Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ann Cairns, Futures of Money konferansında Bitcoin hakkında açıklama yaptı. Bitcoini bir ödeme aracı olarak görmediğini söyleyen Cairns BTC fiyatının kısa süre içerisinde değişiklik gösterdiğini bu sebeple işlemlerin çok yavaş olduğunu belirtti.  

Cairns kahve almak isteseniz ve kahveyi bitcoin ile ödemeye kalksanız kahveyi alıncaya kadar BTC %40 değerlenebilir örneğini verdi. Ve işlemin tamamlanması da belki 10 dakika sürer şeklinde açıkladı.

Kripto para işlemlerini destekleyen birçok ödeme ağı, kripto parayı itibari paraya dönüştürüyor. Mastercard ise bu dönüşüm aşamasını ortadan kaldırmak istiyor.

Mastercard ödeme ağına hangi kripto paraları ekleneceğine belli değerlendirmeler sonucunda karar vereceğini açıkladı. Buna göre yasal regülasyonları esas alan şirket, gizliliği, güvenliği ve stabiliteyi baz alacağını açıkladı.

tr_TRTurkish