Ödeme devi Mastercard, işletmelere kripto para ile ödeme imkanı sunmayı planlıyor. Bu önemli adımlar 2021 yılının ilerleyen aylarında gerçekleşecek. 

Geçtiğimiz günlerde Visa kripto para birimlerini destekleyen kart hamlesinde bulundu. Sektörün kripto para birimlerine yönelik attığı adımlar karşısında Mastercard sessiz kalmayarak kripto para ağını destekleyeceklerini açıkladı. Ancak henüz hangi kripto paraların ödemelerde kullanılacağı bilinmiyor.

2020 yılının son çeyreğine ait edinilen bilgilere göre dijital para ödemeleri Mastercard ağı içinde olacak. Böylece hem müşteriler hem de işletmeler esnekliğe sahip olacak. Hali hazırda Mastercard, kripto kartlar vasıtasıyla bir ödeme teknolojisi müşterilerine sunmaktadır. Şirket, ortakları ise Wirex ve Uphold ile kısıtlı. Ancak bir şekilde kripto ödemelerine olanak sağlıyor. Bu sistemde şöyle işlemekte; koinler, fiat paraya çevriliyor ardından işletme sahibine bu şekilde ödeme oluyor.

Bu sistem ile fiat paradan farklı bir sisteme geçilerek yeni bir dönem başlayacak. Böylece müşterilerin sahip oldukları kripto paralarla ödeme yapmalarını sağlanacak.

CoinDesk’in açıklamalarına göre, bu entegrasyona bitcoin dahil olmayabilir. Şöyle ki bitcoin daha çok varlık koruma stratejisi olarak konumlandı. Bu sebeple Mastercard’ın düzenlediği bu entegrasyonda bitcoin’i desteklememe olasılığı var.

tr_TRTurkish