Cumhuriyet Halk Partisi vekilleri, Meclis’in Thodex araştırması yapmasını talep ediyorlar. Millet vekillerine göre bu durum gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcılık vakası.

CHP’li vekiller, Meclis Başkanlığına yüz binlerce kullanıcı olan Thodex ile ilgili bir önerge sundu. Önergede, Thodex ile ilgili yaklaşık 2 milyar dolarlık paranın buharlaştığı düşünülmekte. Her ne kadar kurumlar tarafından 2 milyar dolar teyit edilmese de meclis önergesinde yer almış durumda.

Vekiller, ülkemizde yaşanan ve ortaya çıkan son dolandırıcılık vakasının çok tehlikeli boyutlara ulaştığını söyledi. Bu sorunun çözümü için de regülasyon olmasını talep ettiler. Gereken yasal düzenlemelerin vakit kaybetmeden belirlenip hayata geçirilmesi, devletin güvenilirliği açısından zorunluluk haline geldiğini vurguladı.

Bitcoinin, kısa vadede yüksek kazançlar elde etme imkanı sağlasa da uzun vadede ülkede kriz oluşturacağını düşünen vekiller; Meclis araştırması talep ederek önergede de şu çağrıda bulundular:

“Son örnekten de anlaşılıyor ki, Çiftlik Bank vurgunundan bir ders çıkarılmamış. Türkiye’de kripto, dijital veya sanal para dolandırıcılığının boyutlarının ve türlerinin araştırılması; kamu kurum ve kuruluşlarının dolandırıcılıkla mücadeleye yönelik kurmuş olduğu mekanizmaların ve yasal mevzuatın incelenerek gerekli ek önlemlerin ivedilikle alınması; mağdurların zararının karşılanmasına yönelik hangi adımların atılabileceğinin araştırılması; bundan sonra yaşanabilecek dolandırıcılıkların önüne geçilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonunun kurulması gerekmektedir.”

İstanbul Milletvekili Tekin, ”Bu konuda da iktidar gerekli araştırmayı yapmaz ve önlem almaz ise bu suçun ortağı olmuş olacaktır. Suç ortağı olmak istemiyorsanız araştırırsınız dedi.

tr_TRTurkish