Geçtiğimiz günlerde Meksikalı milyarder Ricardo Salinas Pliego, sahibi olduğu Azteca bankasının Bitcoin’i kabul edeceğini açıkladı. Bu durumun hemen ardından ülkenin finans otoriteleri açıklamada bulundu.

Meksikalı milyarderin Banko Azteca’nın Bitcoin’i kabul ettiğini açıkladıktan sonra Meksika maliye bakanı Arturo Herrera, merkez bankası,  maliye bakanlığı ve bankacılık düzenleme kurumundan ortak bir açıklama geldi. Meksika maliye bakanı Arturo Herrera, kripto para birimlerinin Meksika finans sisteminde kullanımının yasak olduğunu açıkladı. Ayrıca yakın vadede değişmeyeceğini belirtti. Ülkedeki diğer finans yetkilileri de kripto varlıkların ülkede yasal ödeme aracı olmadığı için yasalara göre para birimi olarak kabul edilmeyeceğini söyledi.

Finans yetkilileri, kripto paralarla ilgili iş yapacak finans kuruluşlarının da yaptırımlara tabi olduğunu açıkladı. Ayrıca ‘sanal varlıkların’ bir değişim aracı, değer deposu veya başka türlü yatırım biçimi olarak kullanılması; “doğası gereği riskleri de barındırır” açıklamasını yaptı. Ülkedeki finans kuruluşlarının Bitcoin, Ether, XRP gibi dijital varlıklarla ilgili hizmet sağlama yetkisi yoktur.” dedi.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish