Merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları hızla sürerken Merkez Bankası’ndan bir açıklama daha geldi. “ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalanarak; Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturulduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası,  Dijital Türk Lirası konusunda araştırmaların devam ettiği belirtilirken Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında bir sonraki aşamaya geçildiği vurgulandı. ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile anlaşma sağladıklarını ve Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu oluşturulduğu açıklanan; resmi duyuruda şu ifadeler yer aldı;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB); mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital TL Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç; teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital TL Ar-Ge projesinin; teknolojik araştırma-geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve Dijital TL İşbirliği Platformu oluşturmuş.

Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında; platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanıyor. Birinci faz pilot uygulama çalışmalarında TCMB nezdinde prototip; “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek.

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda da daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testleri gerçekleştirilecek. Dijital TL Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlar arasında.

TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik net bir karar yok. Ancak tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülüyor. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında kamuoyu ile paylaşılacakğı açıklandı.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish