Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kripto para piyasalarına ilişkin düzenleme çalışmalarının sürdüğünü ve iki hafta içerisinde düzenlemelerin bir noktaya geleceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde TCMB, kripto para ile ödemelerin 30 Nisan tarihinde yasaklanacağını açıklamıştı. Bunun üzerine regülasyon talepleri olmuş ve sıklıkla Cumhurbaşkanı Başdanışmanından açıklamalar gelmişti. Ardından CNN Türk, TRT Haber ve A Haber ortak yayınına konuşan Kavcıoğlu; “Birkaç ülke kripto paraları tamamen yasakladı. Çin’de bu mümkün. Ancak sadece yasaklayarak bu iş halledilemez. Bizim yaptığımız düzenlemede, bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşların altyapıları çok sağlam olmadığı için bu tür ödemeleri bankalar aracılığıyla yapın dedik” açıklamasını yaptı.

Kavcıoğlu, kripto paralara ilişkin kurallar ve normların belirleneceğini de şu sözlerle ifade etti: Belli normlar, kurallar belirliyoruz. Sermaye artırımı olabilir, sermaye yeterlik gibi kriterler belirlenebilir. Üzerinde çalışıyoruz. İki şey yaptık: Birincisi, kripto parayla elbise vb. alımını yasakladık. İkincisi ise ödeme kuruluşlarının bu işe aracılık etmesini yasakladık. Daha geniş bir düzenleme üzerinde çalışılıyor.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, televizyonlara çıkan herkesin düzenlemelere ilişkin yorum yaptığını ve bu konu hakkında çok müzdarip durumda kaldıklarını belirtti. Ayrıca kripto paraların henüz bir tanımı olmadığını söyledi. Kavcıoğlu, ”Kripto paraların bir tanımı yok. Varlık mı, mal mı, nerede saklayacaksınız? Bunların hepsi muğlak ve ilgili düzenlemeler yapılırken sıkıntılı durumlar oluşmakta. Ancak 2 hafta içerisinde düzenlemeler sanırım bir noktaya gelecek.” açıklamasında bulundu.

tr_TRTurkish