Yeni merkeziyetsiz sohbet protokolü, kullanıcıların verilerini kendi sunucularında saklamasına imkan veriyor.  Blockchain tabanlı sansürlenemez internet sitelerine dikkatini veren Tim Draper destekli girişim Unstoppable Domains, merkeziyetsiz bir sohbet protokolüne start verdi.

“Unstoppable Chat (dChat)” adlı protokol, eşler arası ağ ve uçtan uca şifreleme ile gizliliği teşvik etmeyi hedefliyor. Facebook gibi ana akım mesajlaşma uygulamalarının tersine dChat kullanıcıların mesajlarını kendi sunucularında bulundurma, şifreleme ve depolamalarına olanak sağlıyor.

Ethereum Cüzdanı için Özel Anahtarı Gerekiyor

dChat, kullanıcıların mesajlarını tümüyle kontrol etmesini sağlamak adına kullanıcıların kripto para cüzdanları ve P2P ağlarına entegre oluyor. Kullanıcıların sohbete giriş yapabilmek için Ethereum cüzdanı özel anahtarına sahip olmalıdır. Unstoppable Domains’in kurucu ortağı Brad Kam, yaptığı açıklamada kripto cüzdan entegrasyonunun hedefinin kullanıcılara yüksek seviyede gizlilik sağlamak olduğunu söyledi. Kam, kullanıcıların artan gizlilik için ayrı bir cüzdan oluşturabileceğini açıkladı:

“Ethereum cüzdanı özel anahtarı kullanmanız gerekiyor. Bu, sizden başka kimsenin sohbetinize girememesini garanti ediyor. Gizlilik hakkında endişe duyuyorsanız, yalnızca alan adını saklamak için bir cüzdan oluşturun. Anonim kalabilirsiniz.”

Kam, başlangıçta sohbetin yalnızca tarayıcılarda bulunacağını, mobil uygulamaların ise yakında piyasaya sürüleceğini söyledi. Şirket açısından MyEtherWallet ve imToken gibi kripto cüzdan hizmetleri, şimdiden dChat’i desteklemeye başladı ve yakın zamanda dChat protokolünü kullanarak kendi uygulamalarına da start verecekler.

Yeni ürün, Moizilla’nın geliştirici ve teknoloji uzmanlarını dağıtık web 3.0.’ı geliştirmek adına bir araya getirmeyi amaçlayan “ Fix the Internet” programının bir parçası olarak piyasaya sürüldü.

Veriler Güvende

dChat, bir şirket kullanıcıyı dChat protokolünde geliştirilen bir uygulamadan uzaklaştırsa bile kullanıcıların mesaj ve verilerini güvenli bir şekilde saklamasına olanak sağlamak için tasarlandı. Kam, protokolün kendisinin müdahaleye karşı dayanıklı olduğunu söyledi. “Bir şirketin protokol katmanındaki kullanımı durdurmasının hiçbir yolu yok. Tasarım olarak böyle. Güvenli bir sisteme sahip olmanın tek yolu bu. Uygulamalar tabi ki kullanıcıların kullanımını engelleyebilir. Fakat kullanıcı yine de hesap ve mesajlarına erişimini kaybetmez.”

Leave a comment

tr_TRTurkish