Sosyal medya platformunun öncülerinden Facebook’un ana şirketi Meta, 2023 yılında toplam maliyet ve harcamalarının yaklaşık yüzde 20’sini artırılmış/sanal gerçeklik olarak isimlendirilen metaverse odaklı iş koluna ayırmaya devam etmeyi planlıyor.

Facebook’un CTO’su Andrew Bosworth, yaptığı açıklamada  konu hakkında tahminlerine yer verdi. Bosworth’un yazısında verdiği oranlar, Meta’nın Reality Labs’e ayırdığı yüzde 18’lik harcamanın üzerinde olduğu yönünde. Bu da şirketin yatırımlarının büyük kısmının Meta’nın aynı çatı altında topladığı “uygulama ailesi” olan Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger’a gitmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg’in metaverse üzerine yaptığı pahalı yatırım, ve hisse senedi fiyatının bu yıl yaklaşık yüzde 65 oranında düşmesi nedeniyle birçok kişi tarafından sorgulanmasına neden oldu.

Uygulamalar kârdayken metaverse zararda

Reality Labs yılın ilk dokuz ayında faaliyetlerinden 9.4 milyar dolar zarar ettiğini bildirirken Meta’nın uygulama ailesi aynı dönemde yaklaşık 32 milyar dolar kâr elde etti.

Özellikle 2022’nin beklenenden daha zor geçtiğini bildiren Bosworth, dünya genelindeki ekonomik zorluklarla Meta’nın ana faaliyet alanı üzerindeki baskılar birleşince, yaptıkları yatırımların bir şüphecilik fırtınası yarattığını kaydetti.

“Yatırımları geri almak felaketle sonuçlanır”

Dev platformun CTO’su yaptığı açıklamada, sadece kısa vadeli hedeflere odaklanmak için geleceğe yönelik yatırımları geri almak ”felaketle sonuçlanır” şeklinde konuştu.

Üstelik Bosworth, dünyada rekabetçi ve yenilikçi sektör içerisinde üst noktalarda kalmak isteyen bir şirketin gelecekteki teknolojilere en az yüzde 20 yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Son olarak haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Leave a comment

tr_TRTurkish