Facebook ve İnstagram’ın ana şirketi Meta, yavaş yavaş NFT sektörüne adapte oluyor. İddialara göre Meta, kullanıcılarına bir NFT platformu sunmayı planlıyor.

Bazı kaynaklardan alınan bilgiye göre Meta’nın yan kuruluşları Facebook ve Instagram; kullanıcılarına NFT’lerini sosyal medya profillerinde sergileyebilmelerini sağlayacak bir özellik üzerine çalışıyor. Ayrıca kullanıcıların NFT üretmesine yardımcı olacak bir ürün de olacak.

Facebook ve Instagram’da çalışan iki farklı kaynağın verdiği bilgilere göre ana şirket Meta, NFT işlemlerinin gerçekleştirilebileceği uygulama çalışmalarına başladı. Daha başlangıç aşamalarında olan bu ürünlere dair herhangi resmi bir açıklama yapılmadı. Ürünlerin özellikleri değişiklik gösterebilir.

NFT’ler 2021 yılı içinde 40 milyar dolarlık devasa bir sektör haline geldi. Meta’nın bu adımı da NFT piyasası için önem taşıyor. En popüler NFT platformlarından biri olan OpenSea, her bir işlemden %2.5 oranında komisyon almıştı. Sadece bu ay içinde 300 milyon dolarlık bir gelir elde ettiğini açıkladı.

ABD’nin popüler platformlarından biri Coinbase de kendi NFT platformunu kurmak için çalışmalara başladı. Coinbase’in NFT platformu için yapılan başvuruları 1 milyonun üzerinde.

Meta’nın oluşturacağı platformun iş modeli, sanatçıların ürettikleri eserlerden para kazanması üzerine olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca geçtiğimiz aralık ayında Instagram CEO’su Adam Mosseri akif olarak NFT’leri araştırdığını açıklamıştı. Elde edilen bilgilere göre Instagram dahili sunucularında NFT sergileme özelliklerini test ediyor.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish