Son dönemde popülerleşen ve internetin geleceği sayılan Metaverse evreninde, artık markalar sanal mağazadaki nesnelere sponsor olmayı planlıyor.

ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden biri olan Walmart ve teknoloji devi Microsoft gibi sektörü etkisi altına alan şirketler yavaş yavaş sanal evrene geçiş yaptı. Bu gelişmeler teknolojik açıdan büyük önem taşıyor. Ancak internetteyken sıklıkla yaşanan reklam problemi burada da karşımıza çıkacak.

İngiltere merkezli Financial Times Gazetesi, Metaverse’e yatırım yapan öncü şirketlerden Meta’nın yeni planını paylaştı. Gazetenin kamuya açık olmayan belgelerden ulaştığı bilgiye göre; ABD’li teknoloji devi, sponsorlu reklamları Metaverse’e taşımak istiyor. Şirketin bunun için gerekli patent başvuruları yaptığı bilgisine ulaşıldı.

Financal Times’ın ulaştığı bilgilere göre; Meta, kullanıcılarının sanal ürünler satın alabilecekleri bir sanal mağaza fikri üzerine çalışmakta. Ayrıca patent başvuru dosyalarında; üçüncü taraf markalar tarafından desteklenecek gerçek dünya öğelerinin satın alınabileceği bilgisi de yer alıyor.

Bir diğer patent başvurusu, markaların sanal mağazadaki nesnenin görünümüne sponsor olmalarını sağlayabilecek bir sistem üstüne. Meta’nın Global Başkanı Nick Clegg konuya ilişkin Financal Times’a açıklamada bulundu. Glegg, Metaverse için ticaret odaklı bir iş modeli düşündüklerini ifade etti. Reklamların önemli bir rolü olacağını da ekledi. Eskiden Facebook adıyla faaliyet gösteren Meta, gelirlerinin önemli bir kısmını sosyal medya platformlarındaki reklamlardan kazanıyor.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish