Meta olarak adını değiştiren Facebook, Metaverse planını anlatmasıyla birçok şirket bu alanda çalışmalarını hızlandırdı. Tüm alanlarda lider olan şirketlerin artık bu alanda proje geliştirmeye başlamış durumda.

Metaverse için proje üreten şirketlerin arasına son olarak Aliexpress oldu. Metaverse’ün oyun potansiyelini test etmek amacıyla Pekin’de Yuanjing Shengsheng adlı yeni bir şirket kurdu. Şirket ana faaliyetinin yazılım geliştirme olacağı açıklandı. Şirketin bu projeye ayırdığı sermayesi ise 1.6 milyon dolar. Çinli medya organı Chinastarmarket.cn’nin haberine göre yeni alt birim Metaverse odaklı çalışacak.

Londra merkezli danışmanlık şirketi olan Omdia’nın oyun araştırma analisti Chenyu Cui bu girişimle ilgili şu açıklamada bulundu; “Bu hamle için temel altyapı oluşturmak amacıyla sınır ve bulut bilişim teknolojisinden yararlanma çabası. Ayrıca Cui, Aliexpress’in bu alanın teknoloji tarafından girmeyi seçmesi ve e-ticaret devinin Metaverse konsepti daha olgun hale geldiğinde oyun ve sanal gerçeklik alanına adım atmasına olanak tanıyabilecek” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Çin’in önde arama motorunda; Baidu da Land of Hope adlı ilk ürünün piyasaya sürüleceği açıklamıştı. Ayrıca Çinli şirketler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı QiChacha sitesine göre; 3700’den fazla şirket, Metaversele ilgili marka başvuruları yaptı.

Bill Gates, Ofis Toplantılarının Artık Metaverse Dünyasında Olacağını Söyledi

Microsoft kurucu ortağı Bill Gates; ofis toplantılarının çoğunun önümüzdeki 2-3 yıl içinde Metaverse’de tabanlı olacak. Haberin devamını okumak için tıklayınız…

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish