Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Bitcoin ile yeni bir çağ başlatmayı planlıyor. Miami belediyesi çalışanları tercihi dahilinde maaşlarını artık dolar yerine Bitcoin ile alabilecekler.

Finans, endüstri ve yatırım ağırlıklı konuları içeren Forbes, Miami Belediye Başkanı Suarez ile röportaj yaptı. Bitcoini fikir olarak her zaman ilgi çekici bulduğunu söyleyen Suarez, bunu üç aşamada somutlaştırmayı hedefliyor. Buna göre ilk aşama tercih eden belediye çalışanlarına maaşlarını dolar yerine bitcoin ile ödemek. İkinci aşama ise Miami’de ikamet eden vatandaşlara vergi veya diğer ödemeleri Bitcoin ile ödeme imkanı. Daha önce Venezuaela’da vergi ödemeleri konusunda Petro kripto para birimini kullanım imkanı sunulmuştu. Son olarak da belediye bütçesinin bir kısmını bitcoine yatırım yapmak. 

Bu aşamaların ilk ikisinde bitcoin ödeme aracı halindeyken son aşamada yatırım aracı haline geliyor. Forbes’e göre bu Amerika Birleşik Devletinin de ötesinde. Bu durum dünya çapında bir çağ başlangıcı olacak.

Genellikle belediye bütçeleri nakit ya da nakite denk varlıklardan oluştuğu için Suarez’in bu düşüncesi radikal bir karar olacak. Bu sebeple Suarez, riski en aza indirmek için kamu-özel sektör ortaklığıyla yapmayı planlıyor. Ayrıntılı bir şekilde Forbes’de planını açıklayan Suarez, üç farklı özel yatırımcıdan 750 bin dolar almayı planlıyor. 250 bin dolar ise belediye bütçesinden karşılayarak bu fonu oluşturmayı hedefliyor. Böylece belediyenin maruz kalacağı riskin en aza inebileceğini düşünüyor.

tr_TRTurkish