Yapay zeka’nın önemi günümüzde daha da çok arttı. artık bir dönem Isaac Asimov’un kitapları ile aşırı popülariteye kavuşan bilim kurgu hikayelerinin parçası olmaktan çıktı. Yapay zeka projeleri, günümüzde çok daha farklı bir hâl almaya başladı. 

Son zamanlarda gündemden düşmeyen GTP-3 alt yaptısın kulanan ChatGPT de bu yapay zeka ürünlerinden bir tanesi. İçerisinde barındırdığı 570 GB’lık büyük bir veri veritabanı ile eğitilen yapay zeka, hemen hemen her soruya belli başlı yanıtlar verebiliyor.

Ancak onu farklı kılan özelliklerinden biri, kodlama ve hata tespit etme becerisi. Üstelik ChatGPT‘ye herhangi bir yazılım dilinde bir modül vermeniz durumunda, onu tamamlayabiliyor, çalışmayan bir kısım varsa size öneriler sunabiliyor ve hatta açık varsa bunları tespit ediyor. Bu noktada ChatGPT’nin en büyük kullanıcı kesimlerinden biri de şüphesiz Blockchain geliştiricileri.

Geçmişte Daniel Von Fange adlı bir stablecoin geliştiricisi, düzenlediği bug bounty programında ChatGPT’nin kullanıldığını anlamış ve ödülü vermeyi reddetmişti. Bununla birlikte birçok kütüphane konuda sahip olan ChatGPT‘nin saldırı vektörleri ile de kullanıldığı birkaç raporda ortaya kondu.

Doğal olarak bu özellikler ChatGPT’yi yazılımcılar tarafından da paha biçilmez bir yardımcı olmasını sağlıyor.

Teknoloji devi Microsoft ise bu fırsatı değerlendirmek isteyen şirketler arasında. Öyle ki Bloomberg’ün haberine göre, şirket ChatGTP’ye 10 milyar dolarlık bir yatırım için şirket için görüşmeler yürütüyor.

Microsoft, ChatGPT’ye Yaptığı Yatırımları Artırmak İstiyor

Bir süredir gündemden düşmeyen popüler yapay zeka ChatGPT, yeni gelişmeler ile konumunu korumaya devam ediyor. Dünyanın her yerinden anlık olarak binlerce soru ve isteğe yanıt veren ChatGPT projesinin arkasındaki şirket OpenAI, GPT-4 üzerinde çalışmalarına aktif olarak devam ediyor.

Bu noktada yatırımcılar arasında olmak isteyen teknoloji devi Microsoft da şirkete 10 milyar dolarlık bir yatırım için görüşmeler yaptığı bilgisi paylaştı.

Diğer yandan bu şirketin OpenAI’a ilk yatırımı da değil. Geçmişte 1 milyar dolarlık bir yatırımda bulunan şirket, yatırımlarının karşılığından memnun olmuş olacak ki 10 katını vermeye meyilli.

Son olarak haberlerimizi Web sitemizdenInstagramFacebook, Twitter hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

tr_TRTurkish