Microsoft CEO’su Satya Nadella Metaverse ile ilgili açıklamalarda bulundu. Microsoft’un çeyrek kazanç raporu toplantısında Nadella, Facebook’un şirketin adını Meta olarak değiştirmesinin ardından çok konuşulan Metaverse hakkında şu ifadeleri kullandı; “Metaverse, internetin yeni dalgası konumunda… Nasıl insanlar ilk dalgada kendi web sitelerini oluşturdular, şimdi ise kendi Metaverse dünyalarını oluşturacaklar.” dedi.

 Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Microsoft’un Activision Blizzard alımıyla birlikte Metaverse konusunda ciddi yatırımlar yapması bekleniyordu. Konu hakkında beklenen açıklamalar Microsoft şirketinin çeyrek kazanç raporu toplantısında yapıldı. CEO Nadella, Metaverse’ü önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

Metaverse’te altyapı oluşturma ve uygulama alanında büyük fırsatlar gördüğünü belirten Nadelle,konu hakkında şunları ifade etti;

“Dijital ve fiziksel dünyalar bir araya geldikçe,akıllı fabrikalardan akıllı binalara ve akıllı şehirlere kadar gerçek kurumsal Metaverse kullanımını görmek mümkün. Şirketlerin insanları ve yerleri dijitalleştirmesine yardımcı olmak için Azure loT, Digital Twins ve Mesh kullanıyoruz. Yapay zeka konusunda, cloud’daki en güçlü süper bilgisayarlardan birine sahibiz. Bunu sadece yeni modeller oluşturmak için değil, müşterilerimize yeni platformlar sunmak için de kullanıyoruz.

Nadella internetin bir sonraki dalgasının Metaverse olduğunu belirterek şunları ekledi;

“İlk dalga insanların web sitelerini oluşturmasaydı. Yeni dalga ise daha açık bir dünya olması ve insanların kendi Metaverse evrenlerini oluşturmaları üzerine olacak. Oyun konusu da bizim için doğal bir gelişim alanı olacak. Metaverse konusunda talep değişik şekillerde değişik zamanlarda gelecek. Biz buna hazırız.”

Microsoft’un açıklanan kazanç raporunda görülmekte ki, gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 arttı. Şirketin bu yılki Ekim-Aralık dönemi net karı 18.8 milyar dolar olarak açıklandı.

Bize Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish