Mike Novogratz, kripto para endüstrisindeki son türbülans konusunda, “tam teşekküllü bir kredi krizi” ve sistemdeki kaldıracın büyüklüğü açısından ‘çok yanlış’ olduğunu kabul etti.

Terra ve Luna’nın arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın büyük bir destekçisi olan Galaxy Digital Holdings Ltd.’nin kurucusu Novogratz, Stablecoin’in çöküşünden, hem endüstrinin hem de perakende yatırımcıların gerçekten çok az risk yönetimi kavramına sahip olduğu dersinin çıkarıldığını aktardı.

Novogratz Salı günü Bloomberg Crypto Summit’te yaptığı açıklamada, “İnsanların beklediğini sanmadığım şey, profesyonel kurumların bilançolarında ortaya çıkacak ve zincirleme olaylara neden olan kayıpların büyüklüğüydü.” açıklamasında bulundu. Milyarder yatırımcı, “Bu durum, tam tasfiye ve uzayda güvene büyük zarar veren tam teşekküllü bir kredi krizine dönüştü.” diye ekledi.

Bitcoin, geçen yılki zirvesinden bu yana düşüş gösterdi. Yatırımcıların çöken bir borsaya denk gelen ve sektördeki patlamalarla daha da kötüleşen bir bozgundan kurtulmasıyla ise Bitcoin 19.000$ – 22.000 $ aralığında işlem gördü.

TerraUSD veya UST, Mayıs ayında dolar karşısında sabit değerini kaybetti. Bununla beraber, Luna’nın neredeyse tamamının kaybolduğu görüldü. Novogratz, düzenleyicileri yatırımcıları korumak için yeterince uğraş göstermemek ve kurumların büyük miktarda kaldıraç kullanmasına izin vermekle suçladı. Kripto düşüşünü finansal krizdeki Lehman Brothers’ın çöküşüyle ​​karşılaştırdı. Sektörde daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu.

Mike Novogratz, “SEC’in ne yapması gerektiğini, yapabileceğini veya yapmış olabileceğini bilmiyorum. Ancak perakende yatırımcıları korumak için fazla bir şey yapmadılar.” açıklamasında bulundu.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish