Minecraft geliştirici ekibi, ünlü video oyununda NFT’lerin kullanımını kesinlikle etkileyecek oyun içi politikalarda bir değişiklik yapıldığını duyurdu. Topluluk üyeleri, Mojang Studios ve Minecraft’ın NFT’leri hakkında ekipten açıklama ve şeffaflık talep ediyor.

Minecraft geliştiricisi Mojang, web sitesinde “NFT‘ler topluluğumuzu tam olarak kapsamıyor. Sahip olanlar ve olmayanlar için farklı bir senaryo oluşturuyor.” şeklinde not yazdı. Sözlerine devam eden Mojang, “NFT’lerin etrafındaki spekülatif fiyatlandırma ve yatırım zihniyeti, odağı oyun oynamaktan uzaklaştırıyor. Bu durum, oyuncularımızın uzun vadeli neşesi ve başarısıyla tutarsız olduğunu düşündüğümüz vurgunculuğu teşvik ediyor.” dedi.

Mojang’ın notunda da ima edildiği gibi, bazı şirketler şimdiden Minecraft NFT’leri satan işletmeler kurmaya çalıştı. Özel Minecraft sunucularında kullanılabilecek sanal arazinin NFT’lerini satan The Polygon tabanlı NFT Worlds bunun en belirgin örneği olarak göze çarpıyor.

NFT Worlds Çözüm Arayışında

NFT Worlds web sitesinde yaptığı duyuruda durumu şöyle açıklıyor: “Şu anda Minecraft’ı ve onun genişleyen açık kaynak ekosistemini kullanan NFT Worlds, Minecraft topluluğu içinde onlarca yıllık açık kaynak gelişiminin omurgasını inşa ediyor.” Proje ayrıca, oynadığınız her 30 dakika için kendi kripto para birimi olan $WRLD’yi ödeyen, kazanmak için oyna sistemini geliştirdi. Son 24 saatte, NFT Worlds’ün taban fiyatı yaklaşık %66 düştü.

Bir NFT Worlds geliştiricisi Discord üzerinden yaptığı paylaşımda, “Microsoft’un, Minecraft’ta NFT’lerin ve blok zinciri teknolojisinin tüm olası kullanımlarını doğrudan yasaklama duyurusu, inovasyonda geriye doğru bir adım gibi geliyor ve hatta uzun vadede onlar için acı verici aşağı yönlü etkilere sahip olabilir” diye yazdı.

NFT Worlds geliştiricisi, kararlarının arkasındaki mantığı ve bu politikaları mevcut platformlarına karşı nasıl uygulayacaklarını anlamak için ilk adımın Minecraft ile iletişime geçmek olacağını söyledi. Minecraft taviz vermezse, diğer seçenekleri değerlendireceklerini belirtti. Discord duyurusunda kısaca açıklandığı gibi, NFT Worlds’ün Minecraft’a benzer bir oyun motorunda çalışması seçeneklerden birisi olarak görünüyor.

Giderek daha değişken bir kripto pazarında, bazı oyun şirketleri Web3 yatırımlarından geri adım attı. Ubisoft, Quartz adlı blockchain tabanlı bir oyunu geçen yıl piyasaya sürdü ancak oyunun satışları beklendiği gibi gitmiyor. Ayrıca, Axie Infinity’nin hacklenmesi de hala hafızalardaki yerini koruyor.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish