Japonya merkezli Bitcoin Mt Gox 150 bin BTC için 15 Aralık 2020 tarihinde ödeme yapacağını açıkladı.

Eski kripto para borsası olan Mt Gox, dünyanın önde gelen ve en büyük borsası olarak biliniyordu. Bütün Bitcoin işlemlerinin % 70’inden fazlasını gerçekleştiren borsa 2014 yılında hack saldırısı yaşadı. Bu nedenle geri ödeme planı çalışmaları yapan Mt Gox son teslim tarihi olarak 15 Aralık 2020 tarihinde karar kıldı. 

Mt Gox’un yasal operasyonlarını yürüten ve Tokyo balinası olarak bilinen Nobuaki Kobayashi konu hakkında bir açıklama yaptı. Geri ödeme planının hazırlandığını fakat daha detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğini açıklandı.

Mt Gox, borsaya ait 100 bin BTC ve kullanıcılarına ait 740 bin BTC ile toplamda 840 bin BTC zarara uğramıştı. Bu saldırıyla birlikte iflas bayrağını çeken Mt Gox yatırımcılarına borçlandı. Bitcoin yatırımcıları şirkete karşı verdikleri yasal mücadeleyi kazandı ve geri ödeme hakkı elde etti.

Yaşananlardan sonra şirketin yasal operasyonlarından sorumlu Nobuaki Kobayashi bu kullanıcılara toplamda 150 bin BTC ödeme yapılacağıyla ilgili açıklamada bulundu. Bu ödemenin nasıl yapılandırılacağıyla ilgili en geç 15 Ekim tarihine kadar bir plan sunması gerekiyordu ancak bu tarih 15 Aralık’a ertelendi.

Bitcoin fiyatını nasıl etkiler?

Mt Gox borsasında işlem gören 840 bin BTC o dönemdeki toplam değeri 460 milyon dolar iken bugünün kuru ile 9 milyar dolardan fazlasına denk geliyor. Saldırıyla birlikte parasını kaybetmiş yatırımcıların Bitcoinleri bu süreçte daha da fazla değer kazandı. CryptoWhale gibi analistler, Mt Gox’tan Bitcoin iadesi alacak olan yatırımcıların bu Bitcoinleri kâr amacıyla satabileceklerini düşünüyor. Ayrıca uzman yatırımcılar 150 bin adet Bitcoin’in toplu şekilde piyasaya sürülmesi BTC fiyatını düşüreceğinden korkuyor. Ancak şimdilik en erken 15 Aralık’a kadar rahat nefes alınabilir.

tr_TRTurkish