Elon Musk ’ın bugün sabaha karşı attığı tweet tüm piyasayı alt üst etti. Musk’ın attığı tweette “Tesla’daki bitcoin işlemlerinin askıya alındığı” belirtiliyordu.

Tesla’daki bitcoin işlemlerinin askıya alındığı haberi bitcoin fiyatının %10’dan fazla düşmesine sebep oldu. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bitcoin madencilerinin işlemleri onaylamak için kullandıkları fosil yakıtlardan dolayı endişe duyduğunu söyledi. Kripto paraların gelecek vadettiğini belirten Musk, çevreye büyük zararlar vermekten uzak kalınması gerektiğini belirterek; “Tesla, hiç bitcoin satmayacak ve şirket olarak, madencilik daha sürdürülebilir enerjilere yönelir yönelmez bitcoin ile işlem yapacak. Bunun yanında, bitcoinin kullandığının %1’inden daha az enerji kullanan kripto paraları inceliyoruz.” açıklamasında bulundu.

CoinGecko verilerine göre bitcoin fiyatı, Musk’ın açıklamaları nedeniyle neredeyse 47.000 dolara kadar geriledi. Bazı kripto para borsalarında, bu rakamında altına indiği gözlemlendi. Yaşanan bu düşüş, piyasanın yaklaşık %10’luk değer kaybı yaşamasına sebep oldu. Yani 24 saat içerisinde 3.74 milyar dolar değerinde pozisyon likidite oldu.

Elon Musk, Tesla’nın aldığı kararı 13 Mayıs günü Türkiye saatiyle 01:06’da Twitter üzerinden duyurdu. Saat 01:00’den 02:00’ye kadar yaklaşık 600 milyon dolarlık; saat 03:00 ile 04:00 arasında ise 1.5 milyar dolarlık kripto para pozisyonu likidite olduğu söyleniyor.

tr_TRTurkish