Piyasa değeri 280 milyar doları aşan Bitcoin; Netflix, PayPal, Coca-Cola gibi dünya devlerini geride bıraktı.

Son günlerde önemli bir artış trendi yakalayan Bitcoin, 15.000 doların üstünde bir değere ulaşırken piyasa değeri ise 280 milyar doları aştı. Bu artış ile yeni bir rekor elde eden Bitcoin’in toplam değeri pek çok büyük şirketten daha fazla.

Henüz 2 ay önce Bitcoin fiyatı 10 bin dolar civarında seyrediyordu. Eylül ayından bu yana ise atış trendinde olan Bitcoin sürekli yeni rekorlar kırdı. Olumlu fiyat hareketleri ile yatırımcının ilgisini tekrar çekmeyi başaran Bitcoin, 280 milyar dolardan fazla piyasa değeri ile ABD’deki en büyük 17 şirketin hemen ardında yer alıyor. Dogs of the Dow sitesi tarafından yayınlanan verilere göre Bitcoin ABD’nin en büyük 18. şirketinden daha değerli.

Bitcoin’in altında kalan dünya devleri ise şu şekilde: PayPal 237 milyar dolar, Disney 230 milyar dolar, Netflix 227 milyar dolar, Coca-Cola 212 milyar dolar, Bank of America 210 milyar dolar.

2 trilyon doların üzerinde değeri bulunan Apple listenin ilk sırasında yer alıyor. Apple’ı takip eden isimler arasında ise yaklaşık 1.6 trilyon dolar ile Microsoft ve Amazon yer alıyor. Yaklaşık 1.2 trilyon dolar değerindeki Google’in çatı şirketi olan Alphabet ise 3. sırada. JP Morgan Chase, Mastercard, Visa ve Tesla gibi birçok dünya devinin gerisinde kalan Bitcoin’in zirveye ulaşabilmesi için ise daha çok uzun bir yolu olduğu görülüyor.

tr_TRTurkish