Pandemi süreciyle dijitalleşme herkesi ve her sektörü etkisi altına aldı. Bu süreçte her geçen gün kripto varlıklar daha popüler oldu. Bizler de alışılmadık kavramlarla karşılaşmaya başladık ve bunlardan birisi de NFT (Non-Fungible Token). Token terimini kısaca açıklamak gerekirse; somut veya soyut olan her şeyin dijital olarak transfer edilmesidir. Örneğin, bir yakut token yatırımı yaptınız. Bu token, gerçek hayattaki fiziksel halini temsil edebilir. Başka bir örnek ile açıklamak gerekirse koleksiyonunuzdaki ögeleri, ERC-721 standardına sahip eşsiz bir varlık olarak tokenlaştırabilir, dijital ortamda saklayabilir, başka birine gönderebilir veya bu öğeleri satışa çıkarabilirsiniz.

Bazı İlk NFT Örnekleri

Birçok insan NFT’leri, Ethereum ile özdeştiriyor. Ancak NFT’lerin ortaya çıkışı Ethereum teknolojisinden de eskidir. İlk NFT denemeleri, Bitcoin ağındaki “Renkli Koinler” ile ortaya çıktı. Bu Renkli Koinler çok sayıda varlığı temsil etmektedir. Örneğin emlak, kuponlar, herhangi bir şirketin hisselerini ihraç etmek, abonelikler gibi birçok varlık dahil olmak üzere birden fazla kullanımı vardır.

Kaynak

Ancak Renkli Koinlerin bazı dezavantajları vardı. Örneğin 3 kişi 100 Renkli Koinin100 şirket hissesini temsil ettiğini kabul ediyor. Ancak katılımcıların bir tanesi bile bu durumu kabul etmezse tüm sistem çöküyordu.

” Renkli Koinler – BitcoinX ” başlıklı başka bir makale yayınlandı. Bu makale bu konuda bir çok ayırıntı içermekteydi.

Aynı zamanda aşina olduğumuz Yoni Assia, Vitalik Buterin, Lior Hakim ve Meni Rosenfeld gibi kripto piyasasındaki ünlü simaların yorumlarını içeriyordu.

Ardından Bitcoin counterparty sistemi üzerine Kurbağa Pepe karakterinin illüstrasyonları olan “Nadir Pepes” blokzinciri üzerine inşa edildi.

Hatta meme kültürünün önemli halkalarından biri olan Nadir Pepes’in bir dizi serisi eBay ve New York’taki canlı açık artırmada satıldı.

Kaynak

İlk Ethereum tabanlı NFT çalışması da tamamiyle benzersiz özelliği olan 10.000 koleksiyon serisi ile CryptoPunks’dur. 1990’larda Bitcoin’in öncülerinden ilham alınarak hazırlanan bir projedir. İlk koleksiyon serisi olan CryptoPunks, MetaMask gibi cüzdanlarla kullanılabilmekte. Ayrıca NFT’lerle etkileşime girmek için giriş engelini azaltan zincir üstü bir pazara sahip.

CryptoPunks NFT’lerinin sınırlı olması ve çok erken benimsemiş topluluğu sayesinde en iyi markaların başında gelmektedir. Öte yandan eserlerin Ethereum ağında oluşması, pazar yerleri ve cüzdanlarla birlikte çalışabilmesi artı özelliklerinden biridir. 

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish