Son günlerde sıklıkla duyduğumuz Non-Fungible Token kısaca NFT gerçek dünyadaki somut nesneleri soyut hale getirme durumudur. NFT’leri dijital ortamda saklayabilir ve birçok platformda açık artırma ile satabilirsiniz. 

Birçok insan NFT oluştururken blokzinciri programlarını bilmek veya programların diline aşina olmak gerektiğini düşünüyor. Ancak böyle bir durum söz konusu değil. NFT satışı yapmanızı sağlayan Rarible (Digital Collectibles), Opensea (Digital Marketplace), Nifty Gateway (Digital Art), superRare (Digital Art), Enjin (Gaming), Decentraland (Virtual Reality) gibi platformlar vardır. Kendi NFT’nizi oluşturmak istiyorsanız sadece yazılım cüzdanına sahip olmanız yeterli. Bazı platformların kendilerine ait cüzdanları da var. Bu platformlara üye olduktan sonra e-posta aktivasyonunu gerçekleştirerek NFT’lerinizi paylaşabilirsiniz.

Biz bugün Rarible platformunu kullanarak kendi NFT’mizi paylaşacağız. Rarible üzerinde NFT’leri “Single” veya “Multiple” seçenekleri ile paylaşabilirsiniz. Bunların arasındaki fark ise; “Single” seçeneğinde belirlemiş olduğunuz fiyattan bir tane NFT satabilirsiniz. “Multiple” seçeneği ise açık artırma ile dilediğiniz kadar NFT satışa sunmanızı sağlar.

Rarible platformunu kullanmak için yazılım cüzdanlarından birine ihtiyacınız var. Daha önceden “Metamask” cüzdanı nasıl oluşturulur blog yazımızda Metamask cüzdanı oluşturduğumuz için Rarible ile Metamask cüzdanımızı eşleştireceğiz.

Adım adım NFT Nasıl Yüklenir?

İlk adım: “Connect Wallet” butonuna basarak cüzdanınızla eşleştirmelisiniz.

İkinci adım: “Creat” butonuna basarak NFT’nizi yükleme seçeneğine gidiniz.

Üçünçü adım: Burada seçenek size ait “Single” veya “Multiple” adımı seçebilirsiniz. Önemli olan sanat eserinizin 100 megebaytı geçmemesidir. Biz Multiple seçeneğinden yüklemeyi tercih ettik.

“Put on Marketplace” butonu açık artırmada teklif almanız içindir. Biz bu seçeneği açık bırakıyoruz ama siz dilerseniz kapatabilirsiniz.

Sanat eserinize ETH üzerinden değer veriyorsunuz. Biz 0.15 değer vermeyi tercih ettik.

“Unlock once purschased” butonu ise eseriniz satın alınmadan kötü bir kalite de gözükmesini sağlıyor. Satın aldıktan sonra sadece satın alan kişi eserinizi gerçek kalitesi ile görüyor. Ek olarak belirtmek isteriz ki “Service fee” platform %2.5 oranında hizmet bedelidir.

Daha sonra platform bize kontrat seçeneği sunuyor. “Create” kısmından kendinizin ayarladığı kontratı veya “Rarible” kısmından platformun oluşturduğu kontratı seçebilirsiniz. Biz hazır Rarbile’nin sunduğu kontratı tercih ettik. Siz dilerseniz kendiniz de kontrat ayarlayabilirsiniz.

“Tittle” kısmında ise eserinize bir başlık yazmanız gerekiyor. Eserinize vereceğiniz isim tamamen sizin tercihiniz, dilediğiniz ismi verebilirsiniz.

“Description” ise sanatınızla ilgili açıklayıcı bir şeyler yazmanız içindir. “Royalties”de komisyon oranınızdır. Bu kısmı biraz daha açmak gerekirse; NFT’nizi sattınız; ardından NFT’nizi başka birisi de sattı. İşte bu satıştan da komisyon kazanıyorsunuz ve komisyon oranını belirliyorsunuz.

“Number of Copies” kısmı ise eserinizin adedi ile ilgilidir. Bizim tercihimiz 3 ancak siz dilerseniz 70 yapın dilerseniz 5 yapabilirsiniz, bu size kalmış.

Son dokunuş “Creat Item” butonuna basmak. Buradan direkt yazılım cüzdanınıza bağlanır. Cüzdan ile eşleşmeyi onayladıktan sonra da NFT’niz paylaşıma hazır. Ayrıca belirtmek isteriz ki cüzdanların “Gas Fee” ücreti vardır ve bu ücret ağın yoğunluğuna göre değişir.

Bizi Telegram’dan Takip Edin!

tr_TRTurkish