Son dönemlerde NFT (Non-fungible Token)‘ler çok popüler oldu. Yeni nesil sanat eserleri olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten yüksek fiyatlardan satılan NFT’ler yatırımcıların ciddi gelir kaynağı sağlıyor.

Dünyadaki tüm şirketler, sanatçılar ve tanınmış isimler dahi NFT alanına ilgi duymaya başladı. Satışlar genel olarak çevrim içi olarak yapılıyor. Satış yapılırken kişiler karşılıklı olarak anlaşması yapabiliyor. Fakat son dönemlerde bu işlemler müzayede evlerinin radarına girdi.

Ünlü müzayede ve sanat evleri dahi oturum düzenleyerek NFT satışı yapmaya başladı. Son dönemlerde gerçekleştirdiği satışlar ile adından söz ettiren ünlü müzayede evi Sotheby’s; Non-fungible Token satışlarına yoğun ilgi duymaya başladı. Bu nedenle tarihi bir yıl geçiren Sotheby’s; yakın zaman önce yayımlanan raporda NFT’lerin hızlı yükselişini öven açıklamalara yer verdi.

Buna göre Sotheby’s, NFT satışlarından 100 milyon dolar kazandığını açıkladı. 2021 yılında şirketin yaptığı açık artırmada, bir önceki yıla göre %71 artış sayesinde yaklaşık olarak 6 milyar dolar kazandığını açıkladı.

Şirket, NFT satışlarındaki performansı, 277 yıllık tarihindeki en güçlü toplam cirosu  olduğunu açıkladı. Müzayede evi, bu yıl gerçekleştirmiş olan Non-fungible Token satışlarının bu duruma etkili bir pay olduğunu belirtti.

Yıllık raporda açıklanan verilere göre, şirket tarafından satışa sunulan NFT’lere teklif verenlerin %50’den fazlasının 40 yaşın altında olduğunu; ve %78’inin daha önce satışlara hiç katılmadığı açıklandı. Bu durumu şirketin, genç ve teknoloji meraklısı koleksiyonerlerin blokzinciri teknolojisi ile birlikte sektöre katkı yapmasına bağladı.

NFT (Non-fungible Token) Nedir?

Non-fungible token kısaca NFT aslında özel bir kriptografik token türüdür. NFT’lerin eşsiz olmaları hızlı bir şekilde popüler olmalarını sağladı. Şöyle ki tablolar veya heykeller, geleneksel sanat eserleri değerlidir. Çünkü türünün tek örneği oldukları için eşsizdirler. Yazının devamını okumak için tıklayınız…

tr_TRTurkish